פילוסוף להשכרה - קוראי "הארץ" מגיבים לקוד האתי לאקדמיה

מכתבים למערכת "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכתבים למערכת "הארץ"

קוד אתי לכותבי קודים

בתגובה על "שר החינוך חותר לעקר את האקדמיה" מאת אור קשתי ("הארץ", 11.6)

אני מניח שפרופ' אסא כשר רואה בעצמו מומחה לכתיבת קודים אתיים, שכן אחרת בוודאי לא היה מקבל את המשימה הנכבדה של ניסוח קוד אתי למוסדות האקדמיים בישראל. אבל נראה שפרופ' כשר כשל בכמה עקרונות יסוד. הכישלון ימנע מהקוד לקנות את אמון הציבור, שבלעדיו יאבד את ערכו.

כמהנדס פעלתי רבות בכתיבת תקנים בישראל ובחו"ל. תקן מוגדר כפשרה בין בעלי אינטרסים שונים, ובוועדת תקינה יימצאו נציגים של גופים, ארגונים ויחידים שיש להם עניין בתחום שאליו מתייחס התקן. על כן התקן הוא מסמך שמקובל על כל העוסקים בתחום וזוכה לאמון הציבור. הדעת נותנת שקוד אתי, מסמך רגיש בהרבה מתקן הנדסי, יהיה תוצר של קבוצת חשיבה המייצגת את הגופים והארגונים שיש להם עניין בו.

פרופ' כשר קיבל את כתב המינוי לכתיבת הקוד האתי מפוליטיקאי שאינו מסתיר את רצונו לקדם אג'נדה ברורה באמצעות הקוד. עצם המינוי סותר את מהותו של קוד אתי, שחייב בהסכמה רחבה. פרופ' כשר, מתוך התנשאות ואף זלזול בעמיתיו, לא התנה את קבלת המינוי בהקמת קבוצת עבודה ייעודית של נציגי האקדמיה.

לאחר פרסום הקוד האתי התגייס פרופ' כשר לשירותו של השר הממנה: בנאום באוניברסיטת בר אילן השווה את הקוד האתי שמוכתב על ידי הממשלה לדרישה שחברות עסקיות בארצות הברית יכתבו לעצמן קוד אתי, הקיימת בחוק הפדרלי האמריקאי. זאת דוגמה לא ראויה: לא הממשל הפדרלי כותב את הקוד האתי. הוא דורש מהחברות עצמן לכתוב אותו. בארה"ב גם יש מסמך שהוא אבן היסוד לכתיבת קוד אתי לאוניברסיטאות. המסמך מגדיר את כללי היסוד שלפיהם כל אוניברסיטה רשאית, אך לא חייבת, לכתוב קוד כזה לעצמה. חבל שפרופ' כשר לא דבק בכללי האתיקה של מחברי קודים אתיים.

מוטי עמק, כפר שמריהו

פילוסוף לכל עת

בתגובה על "ראשי האוניברסיטאות: הקוד האתי שיזם בנט פוגע בחופש האקדמי" ("הארץ", 11.6)

פרופ' אסא כשר הגיב על הביקורת שנמתחה עליו בהקשר של "הקוד האקדמי האתי" וטען כי 99% מהתגובות אינן ענייניות וכי הן באות בעיקר מהצד השמאלי של המפה, היות שמי שעמד מאחורי היוזמה הוא שר החינוך נפתלי בנט.

כשר צודק ב–100%. השאלה הגדולה היא כיצד הוא, פרופסור בעל שם הבקיא בהלכות הציבור והפוליטיקה, לא הבין זאת מלכתחילה. אכן, דמותו של בנט העומדת מאחורי המיזם האתי מרוקנת את המלה אתיקה ממשמעותה והופכת את המסמך שניסח פרופ' כשר לעוד קרדום לחפור בו מתחת ליסודות הדמוקרטיה הישראלית השברירית והחבולה.

האקדמיה אינה עניין של ימין ושמאל. האקדמיה היא התוצר המובהק ביותר של הרנסנס וההשכלה, שהציבה את הספק, את החקר, את הערעור על מה שנכון וידוע, את הרצון להפוך ולבדוק שוב ושוב כמצפן הקִדמה, בלי לכרוע בפני אמיתות סופיות ובלי להיכנע לדעה השלטת, כי זוהי תמצית רוח האדם. את רוח האדם החופשית השר בנט מעוניין לדכא ופרופ' כשר משחק לידיו. אביר הקודים האתיים הוא למעשה כלי משחק בידי הציניים שבפוליטיקאים.

במו ידיו מכשיר פרופ' כשר את הרס רוח המוסד האקדמי, את החובה והזכות להביע דעה אחרת. האיסור על הביטוי הוא למעשה האיסור על המחשבה — כי מה חפץ במחשבה שהפצתה אסורה. פרופ' כשר גם מבזה את תלמידיו, בהניחו שאינם מסוגלים להתמודד עם ריבוי דעות.

במאה השנים האחרונות חוותה האנושות פעמים רבות מדי מצבים שבהם שלטה דעה אחת, יחידה, "נכונה" והרסנית.

מיקי שטופלמן, הוד השרון

בשורתם האתית האחרונה של שר החינוך והפילוסוף שלידו מעידה יותר מכל על אשמת האקדמיה הישראלית, שהמשיכה עשרות שנים לנהוג באטימות מול מציאות הכיבוש ודרדור ערכי היסוד של הממשל הדמוקרטי. פרט לבודדים (פרופ' דניאל בלטמן, פרופ' דניאל בר־טל, פרופ' אורן יפתחאל, פרופ' מרדכי קרמניצר, פרופ' זאב שטרנהל ואחרים), אשר המשיכו להביע מחאה מתוך חצרות האוניברסיטאות שבהן שוררת דממה פוליטית־חברתית הראויה למדשאות הקמפוסים בדנמרק ובאיסלנד. השר והפילוסוף שכחו כנראה את שתיקת הפרופסורים במוסדות האקדמיה בגרמניה. הקוד האתי יעניק תג כשרות לשתיקה הרועמת ממילא.

משה שוקד, פרופ' אמריטוס לאנתרופולוגיה, אוניברסיטת תל אביב

הקוד האתי מתעלם מההבדל בין השקפת עולם לפוליטיזציה. כל אינטלקטואל — ומרצה באוניברסיטה לא כל שכן — הוא בעל השקפת עולם המשפיעה על גישתו לבעיות האנושות ולתחום עיסוקו. אבא אבן נהג לציין כי הוא תלמידו של הרולד לסקי, הכלכלן והוגה הדעות הבריטי בעל השקפת העולם הסוציאליסטית. עם הנהגת הקוד, הסטודנטים באוניברסיטאות ישמעו תורה מפי מרצים שהשקפת עולמם עלומה. זה חיסרון שאינו קשור לפוליטיזציה.

ב–1673 הוזמן בנדיקט דה שפינוזה להיות פרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת היידלברג. ההצעה להעניק תפקיד כזה למי שאינו בן הדת השלטת היתה חסרת תקדים. ואכן, בכתב ההזמנה (ששפינוזה סירב לו) מובעת האמונה כי "החופש הגמור לעסוק בפילוסופיה לא ישמש לכבודו להפריע לדת השלטת בציבור". אם ייושמו הוראות הקוד, הזמנה כזאת תהיה בלתי מתקבלת על הדעת במוסדות להשכלה גבוהה בישראל.

גיורא עמיר, כפר סבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ