שגם החרדים יוותרו

עודד נבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד נבון

בתגובה על "תל אביב כבר אבודה" מאת ישראל כהן ("הארץ", 29.10)

ישראל כהן מצר על החלטת בג"ץ לאשר את חוק העזר העירוני שמגביל, אך גם מתיר, פתיחת עסקים בשבת בתל אביב. הוא נפגע מכך שהחילונים מסרבים לשמור על השבת על פי הקודים שלו ושל הרבנים החרדים. זהו ויכוח עתיק, שזה שנים רבות איני מבין כיצד הוא מתנהל. החרדים טוענים "כולה שלי", כאילו זכותם ואף חובתם לתבוע ולקבוע איך ינהגו החילונים. החילונים נמנעים מלבוא בתביעות לחרדים, ומוכנים להתפשר על חלק או על רוב התביעות המוצגות להם. במקרה זה השלטון המקומי החילוני בתל אביב יסגור בתי עסק שפתוחים כיום בשבת ויותיר בסופו של הסדר רק כ–160 עסקים פתוחים.

לא ברור מדוע מוכן הציבור החילוני לקבל שוב ושוב חלק מדרישות החרדים, שינהג על פי מנהגיהם. לא ייתכן שהצד החרדי אינו מוכן לדון כלל על אופן התנהלותו שלו, וכל הדיון הוא איך ינהג הצד החילוני: האם ייכנע לגמרי, או ייכנע רק מחצית הדרך. אם דיון, אז דיון סימטרי. גם לציבור החילוני יש תביעות לציבור החרדי. מה עם זכויות הנשים? מדוע אין ייצוג נשי במפלגות החרדיות? מדוע אין פתרונות לבעיות של נשים עגונות? של ממזרים? מה ביחס לתרומות איברים להשתלות? ויש כמובן עוד שפע נושאים בוערים שנתונים בוויכוח.

כעת ניתן לשבת לשולחן. החרדים יסבירו היכן הם יכולים להיעשות יותר דמוקרטיים, יותר שוויוניים ופחות לוחצים וסוגרים. הם גם יסבירו מדוע חשוב להם שהפרהסיה הישראלית תקפיד על מראית עין של שמירת שבת וצניעות. החילונים יסבירו מדוע חשובים להם ערכים כמו שוויון ודמוקרטיה ויבדקו היכן ניתן לבוא לקראת הצד החרדי. במסגרת כזאת, של כבוד הדדי ורצון הדדי לחיים משותפים, אפשר ונכון לדון על מסחר בשבת. אולי כדאי להמירו בשוויון זכויות של הנשים החרדיות ובפתיחות ודמוקרטיה של בתי הספר החרדיים ושל הישיבות.

עודד נבון, שואבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ