"ברור לי שאם אחלה ואהיה זקוק להנשמה, אני בשום אופן לא ארצה זאת"

וורגפט נורית
נורית וורגפט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות רפואי מטפל בחולה קורונה בספרד, ביום שישי
צוות רפואי מטפל בחולה קורונה בספרד. לפני שמחברים למכונת הנשמה חייבים לדבר על האפשרויותצילום: Anna Surinyach/אי־פי
וורגפט נורית
נורית וורגפט

סוזנה הוילארטס, בלגית בת 90 שחלתה בקורונה בחודש שעבר, ביקשה שלא יחברו אותה למכונת הנשמה, כדי "לשמור לצעירים". "לי כבר היו חיים יפים", היא אמרה. יש לא מעט זקנים שלא רוצים הנשמה והיו שמחים "לשמור לצעירים", אבל מי שואל אותם. זה לא בון־טון היום לדבר עם זקנים, קל יותר לכלוא אותם בלי תאריך שחרור.

"ברור לי שאם אחלה ואהיה זקוק להנשמה, אני בשום אופן לא ארצה זאת", אמר יעקב שרת (כמעט 93). לדבריו, הוא קרא הרבה ולמד ש"הנשמה יכולה להציל חיים, אבל להשאיר אדם במצב רע מאוד. הוא לא חוזר למה שהיה קודם, ונידון לחיים של סבל ותלות, ולזה אני לא מוכן".

שרת אינו היחיד. בשבוע החולף אמרו לי כמה וכמה אנשים שאין להם כל רצון שיחברו אותם למכונת הנשמה. "אני רואה שזאת מחלה שאני לא אצא ממנה", אמר אדם בשנות ה–80 לחייו, "לכן החלטתי שאני לא הולך לבית חולים". אשה בשנות ה–60 לחייה, שעובדת במשרה מלאה, אמרה: "אולי לא הייתי חושבת על זה, אבל אם בגלל מחסור לא ינשימו אותי — למה לי להתאשפז?"

אם היו בודקים כמה מהזקנים בכלל רוצים שינשימו אותם, ייתכן שזה היה מרגיע ומפחית את הפאניקה במערכת. בשנה האחרונה בלבד העבירה עמותת ליל"ך (לחיות ולמות בכבוד) למשרד הבריאות 4,000 טופסי הנחיות מקדימות של אנשים, שרובם ככולם לא רוצים הנשמה (חלקם גם לא רוצים החייאה, ומסרבים לעוד טיפולים מאריכי חיים).

במאגר המידע של המרכז להנחיות רפואיות מקדימות של משרד הבריאות מופקדים כ–19 אלף הנחיות וייפויי כוח. בהנחיות מקדימות אדם מצהיר מאילו טיפולים יש להימנע אם הוא לא יוכל להביע הסכמה או התנגדות; בייפוי כוח הוא ממנה אדם אחר שיוכל להסכים או להתנגד לטיפול בו, במקרה שהוא לא יוכל להביע את דעתו. קרוב לוודאי שמספרם של הזקנים שלא רוצים הנשמה גדול בהרבה ממספרם של אלה שטרחו ומילאו והחתימו את הטופס. אפרת פריימן, עורכת דין לענייני משפחה והגיל השלישי, מעריכה שכעת תהיה נהירה של זקנים למלא טופסי הנחיות מקדימות, כדי שלא ינשימו אותם.

הבעיה בהנחיות המקדימות ובייפויי הכוח היא, שהם תקפים לפי "חוק החולה הנוטה למות" וחולי קורונה לרוב אינם נכללים בקטגוריה הזאת. ובכל זאת, מספר החותמים יכול לתת אינדיקציה בנוגע לצורך במכונות הנשמה — והרי זה מה שחשוב. הדאגה לזקנים לכאורה אינה נובעת מכך שהם נדבקים יותר (הם לא). היא נובעת בעיקר מהחשש שחולים זקנים "יתפסו" את מכונות ההנשמה ולא יהיה לצעירים. החשש הזה מבוסס על ההנחה שלמבוגרים יש יותר מחלות רקע, ולכן סביר יותר שהם יזדקקו להנשמה. הנתונים על אלה שלא רוצים הנשמה לא מובאים בחשבון.

אפילו הידיעה על כך שנשקלת אפשרות לנתק אנשים ממכונות הנשמה במקרה של מחסור (אור קשתי, "הארץ", 3.4), שימחה לא מעט אנשים. כי גם כשיש הנחיות מקדימות, תמיד קיים חשש שבמקרה חירום (התקף לב, תאונת דרכים) הטופס לא יימצא, וברגע שאדם מחובר למכונת הנשמה — אסור לנתקו ממנה. גופים כמו ליל"ך מנסים כבר שנים להביא לתיקון בחוק החולה הנוטה למות, שיאפשר לסגת מההחלטה הראשונית כאשר אדם מונשם בניגוד לרצונו. כדי שרופאים לא יצטרכו לנתק את מכונת ההנשמה בעצמם, הוצע טיימר שיכבה את המכונה בחלוף פרק זמן מסוים, וניתן יהיה להחליט אם להפעילה שוב, או לא.

עד כה המאבק נחל כישלון, אולי בחסות הקורונה זה יקרה. ד"ר מאיה פלד־רז, יועצת אתית במרכז הרפואי בני ציון בחיפה, אמרה לאור קשתי כי ייתכן שלא תהיה ברירה אלא לחזור לאפשרות הזאת ולקבוע מעין "תחנות יציאה", שיחייבו את הרופאים להעריך מחדש את ההחלטה לחבר אדם למכונת הנשמה.

אפשר לשנות את החוק כך שההנחיות המקדימות יכללו גם אנשים שלא הוגדרו כנוטים למות — בכמה מקומות כבר חושבים על זה. ואם אין זמן לשינוי חקיקה, אפשר להשתמש לשם כך בתקנות לשעת חירום. משרד הבריאות גם יכול לערוך סקר כדי ללמוד על היקף הביקוש להנשמה, אבל למי אכפת מה אנשים זקנים רוצים?

נותר, אם כן, חוק זכויות החולה, שאוסר לתת לאדם טיפול רפואי בלי הסכמתו. חולי קורונה נמצאים לרוב בהכרה לפחות בתחילת המחלה, והם יכולים לסרב לאשפוז או להנשמה. פרופ' ישראל (איסי) דורון, ראש המרכז לחקר ולימוד הזיקנה באוניברסיטת חיפה, הציע לתת חוברת הסברה לכל חולה (בכל גיל), כדי שיוכל להודיע מראש אם הוא מעוניין בהנשמה (אפרת נוימן, TheMarker 7.4). עו"ד פריימן מציעה למי שאושפז ולא מעוניין בהנשמה לדרוש שהדבר ייכתב בתיק הרפואי, ולוודא שזה אכן נעשה.

Nurit.wurgaft@haaretz.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ