הפועלים הזרים מופקרים בדרום

על אף שעובדים זרים כבר נהרגו בעבר מפגיעת רקטות, משרדי הממשלה השונים מגלגלים את האחריות להגנה עליהם מאחד לשני

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

בכל יום בשבועות האחרונים מקבלת עמותת "קו לעובד", באמצעות עמודי פייסבוק שונים שהיא מפעילה, קריאות מצוקה. העובדים הזרים כותבים — בשפות-האם שלהם — למקום היחיד שכנראה מקשיב להם.

עובדים זרים רבים בדרום הארץ, שחשופים באופן מתמשך לאיום הרקטות, קוראים לעזרה. זאת לא הפעם הראשונה שהם מוצאים את עצמם לבד, מוכרחים להמשיך לעבוד גם כאשר רוב תושבי היישובים שבהם הם עובדים עוזבים את הבית. עובדים זרים כבר נפגעו ואף נהרגו בסבבי עימות קודמים כתוצאה מפגיעת רקטות — ועדיין הטיפול בבעיה לא נדון לעומק.

פועלים זרים בנתיב העשרה, ארכיון

ביישובים הממוקמים בטווח של 2–12 ק"מ מגבול רצועת עזה עובדים, על פי הערכות ארגוני הסיוע, יותר מ–40 אלף עובדים זרים בחקלאות. "אלפי עובדים נמצאים בשטחים פתוחים במהלך רוב שעות היום", כתבו אנשי קו לעובד לשר הביטחון, האחראי עתה גם על פיקוד העורף, "לעובדים אלה אין כל מרחב מוגן. כמו כן, רובם המוחלט אינם מתגוררים במבנים בעלי מרחב מוגן, אלא בקראוונים ולעתים אף במכולות מאולתרות". הבעיה היא שמשרד הביטחון טוען שהנושא אינו בתחום אחריותו. לשאילתה שהגישה ח"כ מיכל רוזין ממרצ בעניין ענה המשרד במפורש: "לא יתוקצב מיגון לשטחים החקלאיים". ואם אין די בכך, גם הוראות פיקוד העורף, המורות שלא להגיע למקום העבודה בעת חירום, אינן מגינות עליהם.

פנינו למשרד החקלאות, וזאת היתה תשובתו: "מיגון אזרחי (ללא קשר למקצוע האזרחים) הינו מאז ומעולם באחריות משרד הביטחון".

אז פנינו למשרד הביטחון, שאמר בדיוק את ההיפך: "מיגון החקלאים בדרום היה מאז ומתמיד באחריות משרד החקלאות. משרד החקלאות הוא שדאג, לשם המחשה, לחלק מאות מיגוניות לחקלאים הן אחרי מבצע 'עופרת יצוקה' והן אחרי מבצע 'עמוד ענן', בסיוע של מערכת הביטחון". פנינו אפוא לגורם שלישי, משרד הכלכלה, ושם אמרו, כי "הכתובת לשאלה זו היא פיקוד העורף, שהוא הסמכות למתן הנחיות בנושא התגוננות לסקטורים שונים" — מה שהחזיר אותנו שוב למשרד הביטחון וחוזר חלילה.

בשש אחרי המלחמה

במסגרת הפרויקט "ב–6 אחרי המלחמה — משלמים עכשיו מקבלים אחר כך" — אנו מביאים את סיפורו של בית הקפה "זמן איכות". הדרה בן דוד, שפתחה את בית הקפה לפני שמונה חודשים בלבד, חלמה להביא את תל אביב לירוחם, והשקיע כסף רב במה שעד באחרונה נראה כהצלחה גדולה. בית הקפה משך אליו לא רק את תושבי ירוחם, אלא גם לא מעט אנשים מחוץ לעיר. אלא שעתה הוא עומד שומם. "אני יודעת שעסקים בעוטף עזה סובלים קשות", אומרת בן דוד, "אבל לצערי גם אצלנו בירוחם מרגישים היטב את האפקט. בפועל לא מסוכן כאן, אבל יש נפילות בשטחים פתוחים ולכן בגלל הבהלה אנשים לא מגיעים. השבועיים האחרונים קשים מנשוא לעסק שלי". עיריית תל אביב, למשל, ביטלה אירוע גדול שהזמינה בבית הקפה, ובן דוד נאלצת לפטר עובדים, בהם גם בני נוער בסיכון. היא אינה זכאית לפיצוי מכיוון שירוחם אינה נמצאת בטווח המקנה זכאות לפיצוי.

בגלל המצב?

מצב החירום יהיה ודאי ההסבר לכך, שמצטברים אצלנו יותר מדי סיפורים קשים שהובאו לטיפול המוסדות הרלוונטיים ונותרו ללא מענה. הנה, אם כן, תזכורת שבועית לפשעים שיש לטפל בהם לפני שיהיה מאוחר:

בערב יום העצמאות השנה יצאו לירן, בת 23, וחברתה לפגישה עם שני בחורים שהכירו. הם קבעו להיפגש בביתו של אחד מהם ומשם לצאת לבלות. אלא שמהר מאוד התברר לשתיים שהן נקלעו למלכודת. הבחורים שתו הרבה אלכוהול וכשלירן וחברתה הודיעו שהן הולכות הביתה תפסו אותן ומנעו מהן לזוז. אחד מהם, שפך עליה, לדבריה, בקבוק וודקה, וריתק אותה לרצפה. כשצעקה, הפליא בה מכותיו. גם חברתה זכתה ליחס דומה. אחרי מאבק הצליחו השתיים בדרך לא דרך להשתחרר ונמלטו מהדירה. חבולות ובוכיות הן הגישו תלונה במשטרת בת ים. לדבריהן, אמר להן החוקר כי הפרשה תטופל מיד לאחר החג בגלל העומס. חודשיים חלפו מאז ולירן עדיין לא יודעת אם בכלל נפתח תיק נגד השניים. כשהיא שואלת, אומרים לה שמטפלים בפרשה. אחד התנאים המוכרים הנדרשים להתגברות על טראומת תקיפה הוא הידיעה שהתוקף נתפס ובא על עונשו. כך יכול המותקף "לסגור" את הפרשה לפחות חלקית מבחינה מנטלית. אבל שתי הבחורות לא מקבלות שום מידע בנושא.

מדוברות מחוז תל אביב נמסר בתגובה, כי החשודים נחקרו ושוחררו בתנאים מגבילים. התיק יועבר לעיונו של מפלג תביעות תל אביב.

orlyv10@gmail.com

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ