היום לפני 15 שנה: נתניהו מעניק תבליט של י-ם ללא מסגד אל-אקצה

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

לרגל השנה האזרחית החדשה 1997 שעמדה בפתח, נסע ראש הממשלה בנימין נתניהו לחיפה כדי לברך את ראש הכנסייה היוונית-קתולית בישראל, הארכיבישוף מקסימוס סלום. נתניהו הגיש לסלום במתנה תבליט מכסף של ירושלים העתיקה ואיחל לו חג שמח. כעשרה ימים אחר כך, ב-11 בינואר, נפוצה שמועה שיש משהו מוזר בתבליט. סופר "הארץ" יוסף אלגזי התקשר לארכיבישוף וזה אישר: בתבליט לא מופיעים המקומות הקדושים לאיסלאם, אל-אקצה וכיפת הסלע. במקומם ניצב "מבנה משוער של בית המקדש".

"מה יכולתי לעשות, להחזיר את המתנה לראש הממשלה? אני מכבד את כל האנשים ואת כל האמונות. את השאלה מדוע החליט ראש הממשלה להגיש את השי הזה, יש להפנות אליו ולא אלי", אמר הארכיבישוף ל"הארץ".

לשכת יועץ התקשורת של ראש הממשלה אישרה אף היא את הידיעה ומסרה כי משרד ראש הממשלה רכש כמה עותקים של התבליט. "לא שמנו לב שבתבליט חסר המבנה של מסגד אל-אקצא. בוודאי שלא היתה מצדנו כל כוונה לפגוע בציבור כלשהו, והדבר נעשה מחוסר תשומת לב. זו היתה טעות. אם המעשה פגע ברגשות של הציבור, אנחנו מתנצלים".

  אך הודעת לשכתו של נתניהו לא שיככה את הזעם שעורר המקרה בציבור הערבי, רק כמה חודשים אחרי מהומות פתיחת מנהרות הכותל. אז, הודיע נתניהו על פתיחת המנהרות תוך הפרת הסכם עם הווקף, שבידיו נתונה השליטה בהר הבית. עשרות פלסטינים וחיילי צה"ל נהרגו.

  דובר התנועה האיסלאמית בישראל וסגן ראש העיר אום אל-פאחם, השייח האשם עבד אל-רחמאן, אמר לאלגזי כי "המתנה שהגיש נתניהו היא התגרות חמורה ברגשותיהם של כל המוסלמים בעולם. כמוה כהכרזת מלחמה על העולם המוסלמי כולו".

  "החארם אל-שריף בירושלים, הכולל את המסגדים כיפת הסלע ואל-אקצא, הוא אחד משלושת המקומות הקדושים ביותר לאיסלאם", הוסיף אל-רחמאן וציין כי כל תוכנית למחוק את המסגדים המקודשים בירושלים וכל ניסיון לממש תוכנית כזו יגרמו לאסון גדול מאוד ואילו שמירת המצב כמות שהוא רק תשרת את השלום.

  בוועידה האיסלאמית שהתקיימה בפקיסטאן באפריל 1997, הציג יאסר ערפאת תמונה של הר הבית, כשבמקום המסגדים ניצב בית המקדש. עוזי בנזימן כתב ב"הארץ" שהגרסה הרווחת היא שמדובר בעיבוד של המתנה שהעניק נתניהו. "למרות ההתנצלות, תמונת הנוף הריקה של הר הבית מצאה את דרכה לערפאת, והוא ידע לעשות בה שימוש לפני באי הוועידה", כתב בנזימן.

  ערפאת טען שמקורה של התמונה בישראל וכי היא "מבטאת את כוונותיה הזדוניות של ממשלת נתניהו: לעקור את הנוכחות המוסלמית מעיר הקודש ולייהד לחלוטין את החארם אל-שריף". "אם הסיפור מדויק ואם לאו", העיר בנזימן, "אין ספק שערפאת בחר ללבות את רוחות העולם המוסלמי. הוא הרי יודע שאין לממשלת נתניהו כוונות להרוס את המסגדים. הוא הרי יודע שכל ממשלות ישראל, גם זו המכהנת עתה, מנעו תפילת יהודים על הר הבית ונעזרו באיסור הלכתי שהוציאה הרבנות הראשית. הוא הרי יודע שהממשלה הנוכחית הולכת בעקבות קודמותיה ומקיימת את ההסדרים שקבע משה דיין ב-67' לגבי האוטונומיה הניהולית המוחלטת שיש לרשויות המוסלמיות על הר הבית".

  בינואר השנה חשפה גילי כהן ב"הארץ", כי הרבנות הצבאית הפיצה למפקדי צה"ל מצגת לקראת חנוכה ובה מונטאז' של רחבת הכותל ללא הר הבית ברקע. "כשקיבלתי את החומרים האלה מהרב הגדודי משהו בתמונה נראה לי מוזר", סיפר קצין במילואים לכהן. דובר צה"ל מסר כי "טענות הכתבת מגוחכות ומגמתיות ולא נותר אלא להצטער על כך. בשקופית המדוברת יש תמונת אילוסטרציה של ירושלים מתקופת בית שני. כפי שהוסבר לכתבת, בתקופה זו כיפת הסלע לא היתה קיימת. אי לכך לא היה צורך שתופיע בתמונה".

  ולפני שבוע: הרבנות הצבאית הפיצה למפקדי צה"ל מצגת הדרכה לקראת חג החנוכה, בה הופיע צילום של רחבת הכותל המערבי ללא כיפת הסלע. באחד השקפים במצגת, שתיארה את הלכות "חג הגבורה היהודית" וכללה חידון ומאמר, מופיע תיאור מלחמת המכבים ביוונים ברקע תמונתה של רחבת הכותל כפי שהיא נראית היום, אך ללא המבנה המוזהב של כיפת הסלע.

  תצלום רחבת הכותל, כפי שהופיע במצגת של הרבנות הצבאית לפני שבוע

  תגיות קשורות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ