היום לפני 64 שנה |

הקרב ה-1 בין ידיעות למעריב

"הפוטש הגדול" במהלכו נטשו רוב עובדי ידיעות אחרונות והקימו עיתון מתחרה הוביל לקרב משפטי על שם העיתון שהפך לבסוף למעריב

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

פברואר 1948 היה חודש מכריע לעולם העיתונות הישראלית, החודש בו אירע "הפוטש הגדול": רוב עובדי "ידיעות אחרונות", העיתון הנפוץ ביותר דאז, נטשו את המערכת לטובת הקמת עיתון חדש בראשותו של מוביל הפוטש, העורך עזריאל קרליבך.

העיתון החדש, שיצא לאור לראשונה ב-15 בפברואר, נקרא באופן רשמי "ידיעות מעריב". בפועל, התנוססה בראש עמוד השער המילה "ידיעות" באותיות שחורות ועבות, ומתחתיה, כבדרך אגב, נכתב "מעריב". היה זה ניסיון ליצור המשכיות עם העיתון הישן והמוכר לקורא העברי, והיה בכך מן האמת: רבים מהכותבים והעורכים של ידיעות אחרונות העבירו עמם לעיתונו של קרליבך את מדוריהם.

מו"ל ידיעות אחרונות, יהודה מוזס, תבע כבר באותו השבוע את "ידיעות מעריב" בדרישה לאסור את הדפסת והפצת העיתון החדש באותו השם, "מאחר שהשם הזה מכניס ערבוביה לקהל הקוראים". בעדות שמסר במשפט הודה קרליבך: "רציתי כי השם 'ידיעות' יהיה שמו העיקרי של העיתון". בא כוח של "ידיעות אחרונות" טען כי "רשימת הסברה" שפורסמה בגיליון הראשון של "ידיעות מעריב" הטעתה את הקוראים, בכך שהציגה את העיתון החדש כעיתון שמופיע רק "בצורה חדשה".

כבר ב-17 בפברואר זכה מוזס בהישג ראשוני, כאשר השופט הוציא צו מניעה נגד פרסום והפצת העיתון בשם "ידיעות מעריב". "ההוצאה המאוחרת", כך דווח ב"הארץ", "נשאה כבר את השם 'מעריב' בלבד". לאחר מכן תיקן השופט את הצו והעיתון פורסם "בשמו המלא, בתנאי שהמלה 'מעריב' תהיה גדולה יותר מהמילה 'ידיעות'".

ב-26 בפברואר הודיע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב: "עד כמה שהבקשה היא לצו מניעה להדפסת העתון באותו השם, שבו נתפרסם ב-15 לחודש זה, כלומר 'ידיעות' והמלה 'מעריב' כמלה נספחת לתאריך, ניתן בזה צו מניעה. עד כמה שהבקשה היא לצו מניעה להדפסת העתון בשם 'ידיעות מעריב' באותיות שגדלן שווה או שבכל אופן המלה 'ידיעות' איננה גדולה מהמלה 'מעריב' והמלים נקראות כשם אחד, אין בית המשפט מתערב בשלב זה של המשפט". לאחר כמה חודשים הוסר השם "ידיעות" משם העיתון, ושמו החדש נותר "מעריב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ