היום לפני 15 שנים |

מדענים מודיעים על שיבוט הכבשה דולי

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

אחרי כמה ניסיונות כושלים, הודיעו מדעני מכון רוזלין שבאדינבורו, על שיבוטה של הכבשה דולי - הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה משובט יונק מתא בוגר. "התגלית מצעידה את הטכנולוגיה הרפואית צעד אחד קדימה לקראת ייצור המוני של בעלי חיים להפקת חלב, דם ואיברים", הכריזה אז סוכנות הידיעות רויטרס.

במאמר בשם "על כבשים ואנשים" שפורסם ימים ספורים לאחר ההודעה הדרמטית, נדרש הסופר ומנכ"ל משרד המדע לשעבר, צבי ינאי, להיבטים האתיים והחברתיים של פריצת הדרך. "יש בניסוי החדשני והסנסציוני הזה כדי להפחיד ולהרתיע, שכן האפשרות העקרונית לשכפל בני אדם פותחת פתח ליצירת כפילים גנטיים שישמשו בנק איברים למקרה חירום, לשכפול תינוק בריא מתא גופו של ילד גוסס, או להארכה (קונצפטואלית) של חיי אדם קשיש - המבקש לעקוף את המוות באמצעות תאום גנטי צעיר".

"עצם העלאתן של אפשרויות כאלו מאלצת אותנו, מוקדם בהרבה מכפי שסברנו, לבחון מחדש את ערך החיים ואת ההתייחסות לאדם כאל יצור ייחודי, סוברני וחד-פעמי", כתב ינאי, "אנו יודעים מהן התכונות הרצויות לנו אצל כבשה - צמר משובח, בשר רך וחלב שופע - אבל מהן התכונות הרצויות לאדם? ורצויות למי: להורים? למדינה? לפרט שעומד להיוולד?"

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

בגרמניה התקבלה הידיעה על שיבוט הכבשה דולי בתערובת של אימה והומור. העיתון "די וולט" כתב: "שכפול בני אדם תואם בדיוק את השקפת העולם של אדולף היטלר. אין ספק שהוא היה מרבה להשתמש בטכנולוגיה הזאת, אילו היתה קיימת בתקופתו. תודה לאל שהיא לא היתה קיימת".

בכתבות אחרות הופיעו השוואות בין ההצלחה המדעית שהושגה בסקוטלנד להמצאתה של פצצת האטום. בישראל, דיווח כתב "הארץ" שחר אילן, כי "הרבנים הראשיים מתנגדים בחריפות לשכפול גנטי של בני אדם. הרב הראשי הספרדי אליהו בקשי-דורון קרא לאסור בשלב זה על העיסוק בשכפול גנטי בישראל. הרב לאו הזהיר מיצירת עדרי בני אדם זהים. הוא קרא להטיל צנזורה חמורה על השימוש לרעה בשכפול גנטי ולשים סייגים שיהוו 'אזיקים מפלדה'".

תגיות:

תגובות