היום לפני 47 שנה |

כתב אישום נגד האיש במזוודה

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

27.2.1965. ב-1961 חצה מרדכי לוק, אזרח ישראלי בן 28, נשוי, אב לילדים ובעל עבר פלילי, את הגבול לרצועת עזה. לאחר שנלכד בידי המצרים, מסר להם מידע שהשיג בישראל והועבר לקהיר. שם, לאחר שישב כשנה בכלא, הצטרף לצוות שדרני התעמולה ב"קול הרע"מ" (רדיו קהיר בעברית), ובהמשך הציע למודיעין המצרי את שירותיו כמרגל. המצרים קיבלו את ההצעה, ולוק עבר אימון מזורז ונשלח לנאפולי, שם היה אמור לבסס את פעולותיו. לאחר זמן מה, הסתבר למצרים שהאיש אינו עומד בציפיות, ונוכח החשד שהוא עלול להיות סוכן כפול, החליטו להחזירו למצרים.

ב-17 בנובמבר ב-1964, נפגש לוק עם אנשי הקשר שלו ברומא. הוא סומם ונלקח לשגרירות המצרית. למחרת הוכנס לוק, עדיין מסומם, לתיבה שסומנה כמטען דיפלומטי, והועבר לנמל התעופה של רומא כדי להישלח משם לקהיר. כמטען דיפלומטי לא עברה התיבה את בדיקות המכס, אולם בדרך למטוס, שמע סבל איטלקי מישהו צועק מתוכה. בתחנת המשטרה, לשם הועברה התיבה ושם נפתחה, התגלה לוק כבול לכיסא כשנעליו מודבקות לרצפת התיבה. ימים ספורים לאחר ששוחרר הוסגר לוק לישראל, ונעצר מיד עם הגיעו ארצה.

ב-27 בפברואר 1965 הוגש נגד לוק כתב אישום שבו שישה סעיפים, ובהם יציאה מישראל שלא כדין, מסירת ידיעות סודיות לאויב וקשירת קשר עם המודיעין המצרי. לוק טען להגנתו כי ברח מישראל עקב סכסוך משפחתי והטרדות המשטרה, והוסיף כי לא העביר למצרים כל מידע מסווג או בטחוני. ב-25 בפברואר דיווח "הארץ" כי "לוק, היושב עדיין בכלא, ביקש באמצעות סניגורו שתיערך חקירה מוקדמת בעניינו". יומיים לאחר מכן, מסר כתב "הארץ" כי "כתב אישום נגד מרדכי לוק (האיש במזוודה) הוגש בבית המשפט המחוזי בירושלים לאחר שבשבוע שעבר החליט השופט המחוזי מר א. נועם כי יש ראיות לכאורה לשם העמדתו לדין של לוק".

ב-10 בספטמבר 1965 הרשיע בית המשפט המחוזי את לוק, וגזר עליו 13 שנות מאסר. ההגנה ערערה על חומרת העונש, ואילו היועץ המשפטי לממשלה ערער על קולתו. בסוף אפריל 1966 החליט בית המשפט העליון להקל בעונשו של לוק, שנקבע לעשר שנות מאסר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

כרזת הסרט Trunk to Cairo שנוצר בהשראת הפרשה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ