אסף שטול-טראורינג

פברואר 2002 היה החודש האחרון שבו הותר השימוש במטבעות מקומיים במדינות שאימצו את מטבע האירו החדש - "המטבע הנפוץ ביותר מאז עידן האימפריה הרומית", תיארה סוכנות הידיעות רויטרס. היה זה השלב האחרון במעבר של 300 מיליון תושבי אירופה לשימוש במטבע.

על אף החשש הגובר מחולשת האירו לאורך חודש ינואר, בכירי הממשל באירופה הפגינו אופטימיות רבה בימים הראשונים למעבר למטבע החדש: "מנהיגי תריסר המדינות שעברו למטבע החדש הבטיחו כי האחדות הכלכלית החדשה תביא לשלום ולשגשוג", נכתב ב"הארץ". בצרפת, דיווח כתב "הארץ", יאיר אטינגר, כי "אדישות הצרפתים להחלפת הפרנק באירו, כפי שהשתקפה בסקרים שנעשו בשבועות האחרונים, התחלפה בסקרנות בשעות שלאחר הופעת האירו: בשעתיים שבין 12 בלילה ל-2 לפנות בוקר נרשמו בצרפת 176,442 משיכות ממכשירי מזומנים, בשווי של 12.8 מיליון אירו; עד השעה תשע בבוקר פלטו המכשירים האוטומטיים 30 מיליון אירו".

גם בבריטניה, סרבנית האירו, הודיע ראש הממשלה טוני בלייר כי הבריטים "'ינהגו בטיפשות' אם ינסו לברוח מהמטבע האחיד. 'כעת האירו הוא מציאות. כך שאני חושב שהרעיון שאנו יכולים להימלט ממנו או לטמון את ראשינו בחול ולהעמיד פנים שהוא אינו קיים יהיה דבר מטופש מאוד'". סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי העיתון הנפוץ בגרמניה, "בילד", שהציג בעבר עמדה פטריוטית שטענה לעליונות המארק, שיבח גם הוא את המעבר לאירו: "אנחנו חולקים את לידת האירו עם 300 מיליון אירופאים", נכתב. "תשכחו מאתמול; הביטו באומץ לקראת המחר; הבה נתחיל מחדש!".

שר האוצר של גרמניה, האנס אייכל, פרסם מאמר המשבח את העידן האירופי החדש: "עם הנהגת האירו, תיהפך צמיחתה המשותפת של אירופה לדבר מוחשי, שאזרחי היבשת יוכלו לאחוז בו", כתב. "הוא אינו מסמן אובדן ריבונות לאומית בתחום הכספים והמדיניות הכלכלית; הגלובליזציה כבר צימקה צורות ריבונות אלה. האירו הוא התשובה לאותו מצב. משמעותו היא דווקא רכישה מחדש של יכולת העשייה: שכן רק למדיניות מתואמת של מדינות אירופה יש עדיין משקל בשווקים הכלל-עולמיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ