היום לפני 55 שנה: גאנה מכריזה על עצמאותה

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

ב-6 במארס 1957 הכריזה גאנה על עצמאותה והפכה למדינה האפריקאית הראשונה מדרום לסהרה שהשתחררה מהקולוניאליזם האירופי. בידיעה קטנה בעמוד פנימי בעיתון "הארץ" דווח על המאורע: "ראש הממשלה, מר דוד בן-גוריון, שלח לראש ממשלת גאנה בפרוס חגיגות העצמאות שלה, אגרת ברכה, שבה מתאר את העצמאות של ארצו כ'מאורע בעל חשיבות עולמית'".

יום לאחר הכרזת העצמאת נודע גם כי גאנה זכתה להתקבל לאו"ם בהמלצת מועצת הביטחון, כחברה ה-81. "זו המדינה האפריקאית הרביעית המתקבלת לאו"ם תוך שנתיים", נכתב, "אחרי טוניסיה, מארוקו וסודאן".

כמה ימים קודם להכרזת העצמאות של המדינה המערב-אפריקאית, כתב אורי רענן ב"הארץ" כי גאנה היא "הראשונה מבין המושבות של יבשת אפריקה השחורה שהשיגה מעמד שווה עם המדינות הוותיקות, וביניהן המדינות הקולוניאליות השולטות עדיין בשאר חלקי אפריקה".

רענן הוסיף כי "המדינה החדשה מבוססת מבחינה מדינית וחברתית על שכבה חדשה של אינטליגנציה אפריקאית ושל בורגנות אפריקאית, המהווה את המסד החברתי החיוני שבלעדיו לא היתה אפשרות להקים את הכוח הממלכתי אשר תפס את מקום של פקידי מיניסטריון המושבות הבריטי ושל חברות זרות שונות. עצם קיומה של המדינה החדשה (ובגאנה כמו בארץ ישראל בשנים האחרונות של המנדט היתה קיימת מעין 'מדינה בדרך', המבוססת על מוסדות שלטון עצמי של האוכלוסייה, שהכשירו את הקרקע לעצמאות), הווה דוגמה חיה לכך שאין צדק בטענה שה'כושים' אינם מסוגלים להסדיר את ענייניהם הם, ואינם ראויים לשלטון בית. זאת היתה הסיבה שבגללה עורר הניסיון הבריטי לפני 6 שנים להעניק שלטון בית לחוף הזהב - שמה הקודם של מדינת גאנה, או של חלק ממנה - התנגדות סוערת בקרב האוכלוסייה האירופית. בחלקים אחרים של אפריקה הבריטית ראו בצעד זה סכנה רבה לעצם התורה של 'אפארטהייד' - הפרדה גזעית, המבוססת על עליונותו הטבעית כביכול של הגזע הלבן ועל יכולתו הבלעדית לנהל עניינים מדיניים וכלכליים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ