אסף שטול-טראורינג

"ה'דיסקאוורי' תציב בחלל טלסקופ ענק שיפתח עידן חדש בחקר היקום", כך דיווחה הידיעה ב"הארץ" יום לאחר שיגור המעבורת האמריקאית למסלול הקפה סביב כדור-הארץ. "האסטרונאוטים יציבו בחלל טלסקופ שבנייתו עלתה 2.5 מיליארד דולר. מדענים בעולם כולו מצפים כי טלסקופ זה, שבנייתו נמשכה 20 שנה, יפתח עידן חדש באסטרונומיה ובחקר היקום. הטלסקופ יקיף את כדור-הארץ בגובה של 380 מייל מעל לאטמוספירה, המקשה על הראות אפילו של מצפה הכוכבים הטוב ביותר על כדור-הארץ".

עם השנים הפך טלסקופ האבל לאחד מכלי העבודה החשובים ביותר של אסטרונומים ברחבי העולם, והתצפיות שערך שימשו בסיס לאלפי מאמרים ומחקרים.

הטלסקופ זכה לפרסום רב בזכות שלל תצלומים מרהיבים שהפיק, ובראשם: תצלומי גלקסיות, ערפיליות וגורמים שמימיים אחרים מהחלל העמוק החקוקים כיום בתודעה הציבורית.

19 מתוך 19 |
1 מתוך 19 |
2 מתוך 19 |

תצפיות שנערכו באמצעות הטלסקופ אפשרו לאסטרונומים להעריך באופן מדויק יותר את גיל היקום. עד לשיגורו של האבל, סברו המדענים כי גיל היקום נע בין 10 ל-20 מיליארד שנה, ואילו כיום ההערכה הרווחת היא שהמפץ הגדול התרחש לפני כ-13.7 מיליארד שנה.

התצפיות שביצע האבל על סופרנובות, אותן התפוצצויות עוצמתיות של כוכבים מאסיוויים בסוף חייהם, גילו כי בניגוד להערכה, התפשטות היקום הולכת וגוברת כתוצאה מפעילותה של אנרגיה אפלה.

היתה זו אחת התגליות החשובות ביותר של הקוסמולוגיה ב-100 השנים האחרונות, והיא זיכתה את שלושת הפיזיקאים האמריקאים סול פרלמוטר, בריאן שמידט ואדם ריס בפרס נובל בשנה שעברה.

טלסקופ החלל האבל עבר לאורך השנים שיפורים ושיפוצים שאפשרו לו לחשוף תמונות מהיקום המוקדם ולשפוך אור על תהליך התפתחות היקום. הוא גם אישש את קיומם של חורים שחורים במרכזי גלקסיות רבות, והיה הראשון שהצליח לזהות את המרכיבים הכימיים של כוכב לכת מחוץ למערכת השמש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ