היום לפני 52 שנה: בריה"מ שבתה טייס ריגול אמריקאי

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

על חורבות שיתוף הפעולה בין ארצות הברית לברית המועצות במלחמת העולם השנייה, נולדה המלחמה הקרה. שירותי הביון והריגול פרחו, ולצדם כמובן גם השיטות והאמצעים המיוחדים להשגת מידע על הצד שמנגד. ב-1 במאי 1960 הופל מטוס ריגול אמריקני מסוג U2 אחרי שהתגלה מעל שטחי בריה"מ. בשל הגובה הרב שבו טס, נאלצו הרוסים לשגר 14 טילי קרקע-אוויר נגד המטוס ושניים מהם פגעו. הטייס, פרנסיס גארי פאוורס, הצליח להפעיל את כסא המפלט ולצנוח אך לרוע מזלו, נפל בשטח רוסי ונלכד. הסובייטים דיווחו מיד על הפלת המטוס, אולם במשך השבוע הראשון לא מסרו דבר על גורל הטייס. ארה"ב מצדה הכריזה כי כלי הטיס שהופל הוא מטוס של נאס"א, שעסק ב"בדיקות מזג אוויר", וכי טייסו חש ברע, טעה בניווט וחדר למרחב האווירי של בריה"מ.

ב-7 במאי הכריז נשיא בריה"מ, ניקיטה חרושצ'וב, כי הטיס האמריקאי שבוי בידי השלטונות הסובייטיים. "טיס מטוס הריגול האמריקאי מדגם U2 שהופל בשבוע שעבר בתחומי ברית המועצות חי, בריא ושלם, ויהיה זה מן הצדק להעמידו לדין בעוון ריגול", ציטט "הארץ" את דבריו של חרושצ'וב בנאום שנשא בסובייט העליון. לדברי חרושצ'וב, "הטיס גילה בחקירתו שמטוסו הוכשר לטיסה בגובה רב במיוחד, מחוץ לטווח מכשירי הראדאר, אולם גילינו אותו. אם מטוסים אחרים יגביהו טוס עוד יותר - נפגע גם בהם".

"הארץ" ציין עוד כי "21 קצינים וחיילים סובייטים שהיה להם קשר להפלת המטוס זכו באותות הצטיינות על גבורה צבאית ועל שירות מצוין בקרב, לשמירת שלימות הטריטוריה". ממשרד החוץ בוושינגטון נמסר כי ב-1 במאי אכן טס מטוס לא חמוש מעל לטריטוריה סובייטית, אולם, "מטוס כפי שתיארו מר חרושצ'וב לא קיבל היתר לטיסה משום סמכות מוסמכת בוושינגטון". "הארץ" אזכר את העובדה שכדי "לשים קץ לחשדות ההדדיים בין שתי המעצמות, הציעה ארה"ב עוד ב-1955 את תוכנית 'השמיים הפתוחים', אשר נדחתה על ידי ברית המועצות".

גארי פאוורס נדון לעשר שנות מאסר, אולם הוחזר לארה"ב כעבור 21 חודשים במסגרת חילופי שבויים. בתחילת אוגוסט 1977 דווח בארה"ב כי פאוורס, שהפך לטיס כיבוי, התרסק למוות עם מסוקו בעת ניסיון לכיבוי שריפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ