9.5.1979 / יהודי מוצא להורג באיראן של חומייני

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

חביב אלקניאן היה היהודי האיראני הראשון שהוצא להורג בימי משטרו של חומייני, ב-9 במאי 1979. "ראש הקהילה היהודית בטהראן, חביב אלקניאן הי"ד הוכרז כקדוש על ידי מועצת הרבנות הראשית בישיבתה אתמול, כיהודי שנהרג על קידוש השם, בגלל יהדותו ואמונתו", כך דיווח סופר "הארץ" עמוס בן-ורד. אלקניאן היה איש עסקים, בעל מפעלי פלסטיקה ומתומכי השאה שהודח.

כמה ימים לאחר ההוצאה להורג, דווח כי "דבריו של שר החוץ משה דיין, כי ישראל רוצה שממשלת צרפת תנקוט פעולה הומניטרית למען יהודי איראן, בעקבות המתתו של חביב אלקניאן, מנהיג הקהילה היהודית , עוררו מורת רוח בפאריס". על פי מקורות, "צרפת תמיד מוכנה לפעול למען זכויות האדם - אך רק בצנעה מוחלטת, כדי להשיג יעילות מרבית. המקורות ציינו כי שר החוץ של צרפת ז'אן פרנסואה פונסא אמר זאת לדיין".

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

גדעון אלון הוסיף כי "חרדה רבה שוררת בקרב הקהילה היהודית באיראן... ביומיים האחרונים הוצאו להורג באיראן 28 אנשים".

"מקורות יהודיים בטהרן מסרו לסוכנות רויטר, כי הקהילה היהודית תכננה לקנות את חייו של אלקניאן, תמורת כופר כסף בסך שבעה מיליון דולרים. אולם ראשי הקיהלה ביטלו את התוכנית בעקבות עצה תקיפה מפיו של מדינאי בכיר הנמנה עם מתנגדי השאה, שאמר כי ההצעה לא תתקבל על דעת בית הדין שדן למוות את איש העסקים היהודי. אשה יהודיה שביקשה לא להזדהות, אמרה, כי הוצאתו להורג של אלקניאן זרעה פחד ואימה בקרב הקהילה היהודית באיראן, המונה כ-50 אלף איש, ויש לצפות לניסיונות רבים מצד היהודים לעזוב את המדינה" ואכן, עשרות אלפי יהודים עזבו את המדינה בעקבות האירועים.

בתוך כך דווח כי "הופעתו של העתון 'אייאנדגאן', אחד משלושת היומונים החשובים של טהראן, הופסקה היום בטענה, כי הוא ממומן בידי 'הציונים' ולאחר שהעתון הותקף קשה על ידי המנהיגות המוסלמית... נמסר כי המון תקף את הדוכנים למכירת עתונים והרס אותן ומנע את מכירת העיתון, לאחר שהרדיו הרשמי של איראן האשימו כי 'הוא נתון לשליטה ציונית'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ