היום לפני 22 שנה: עמי פופר רוצח 7 פועלים פלסטינים

רויטל בלומנפלד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטל בלומנפלד

הימים היו ימי האינתיפאדה. ב-20 במאי, 1990, בשעת בוקר מוקדמת הגיע עמי פופר, תושב ראשון לציון בן 21, לצומת גן הוורדים שבעיר. פופר, לבוש במכנסיים צבאיים שגנב מאחיו החייל, דרש מכמה פועלים ערבים שהמתינו במקום להסתדר בשורה ולהציג בפניו תעודות מזהות.

כמה דקות לאחר מכן כיוון לעברם רובה גליל - שנלקח גם הוא מהאח - וירה בהם 140 קליעים. שבעה מהם מתו במקום, 11 נפצעו באורח קשה ובינוני. פופר נמלט מהמקום במכוניתו של אחד מהפועלים.

מדור הזירה

ביום שלאחר הרצח הוכרזו שלושה ימי אבל ושביתה כללית במגזר הערבי. "ועדת המעקב של ערביי ישראל קראה למזכ"ל האו"ם לשלוח כוח צבאי להגן על האוכלוסייה בשטחים מכוחות הכיבוש הישראלי", דיווח כתב "הארץ" עטאללה מנצור.

הוא הוסיף כי הוועדה קראה לציבור לתרום מנות דם לפצועים, ולהניף על בתיהם דגלים שחורים לאות אבל. הצמרת הביטחונית החליטה לנקוט יד קשה בשטחים ולא לאפשר התקהלויות המוניות.

פופר - ששוחרר מצה"ל לאחר שעשה שימוש לא חוקי בנשק - טען לאי-שפיות, אך בחוות דעת של הפסיכיאטר המחוזי נקבע כי הוא כשיר לעמוד לדין.

לבסוף, שבעה חודשים לאחר הרצח, הודה פופר במעשה. לדבריו, המניע היה אונס שעבר בגיל 13 על ידי גבר ממוצא ערבי.

"כשנשאל על התקיפה המינית שעבר, אמר: ‘הרגשתי שאני חייב לגמור את הסיוט הזה. בלילה אני שומע איך צוחקים עליי'", דיווח כתב "הארץ" ממשפטו. "התובעת ביקשה פרטים על מזהים של התוקף ופופר השיב: ‘הוא קצת יותר גבוה ממני, יש לו שיער שחור ופרצוף ערבי'".

פופר נידון לשבעה מאסרי עולם. שנה לאחר מכן ביקש לרוץ לכנסת, מטעם הרשימה "תנועת עמי פופר".

בעת שהותו בכלא חזר בתשובה ונישא לעולה מקנדה, פעילת תנועת כ"ך. במארס 1996, הגיש פופר ערעור על חוות הדעת שקבעה כי הוא כשיר לעמוד לדין, אולם זה נדחה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ