היום לפני |

הצעיר שהביך את ברה"מ הגדולה

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

מתיאס רוסט, נולד במערב גרמניה ב-1968, ובסביבות גיל 19 החליט לקחת שיעורי טיס. לאחר שצבר כ-50 שעות טיסה ללא מדריך, המריא מאזור המבורג שבצפון גרמניה לאיסלנד, משם המשיך לברגן ולהלסינקי. את הדרך עשה במטוס ססנה שכור שהוצאו ממנו המושבים כדי לפנות מקום למכלי דלק חיצוניים.

לאחר שהייה קצרה בפינלנד, המריא רוסט מהלסינקי בבוקר ה-28 במאי ודיווח למגדל הפיקוח שפניו מועדות לשטוקהולם. אולם, לאחר שקיבל את אישורי המגדל פנה מזרחה, לברית המועצות. הוא טס לאורך 900 ק"מ בשטח אויב, חמק מעיני המכ"ם, ניצל ממטוסי הקרב שהוזנקו לקראתו אולם לא קיבלו אישור להפילו ונחת, מעט אחרי שבע בערב, ליד הכיכר האדומה במוסקווה. למחרת דיווחו כתבי "הארץ", אליהו זהבי ודניאל דגן, על המבצע. "צעיר ממערב גרמניה, מפעיל מחשבים במקצועו, ביצע את הבלתי ייאמן. הוא חדר במטוס קל חד מנועי מסוג ססנה 172 מפינלנד לברית המועצות, חג מעל קברו של לנין ונחת בכיכר האדומה". עוד דיווח "הארץ" כי שר ההגנה הסובייטי, סרגיי סוקולב, "הוצא לגימלאות" מיד לאחר האירוע, וכי את מקומו ימלא הגנרל דמיטרי יאזוב.

ההערצה לצעיר הגרמני התפשטה ברחבי העולם, וגם ל"הארץ" היה בה חלק. תחת הכותרת "כבוד גרמני בכיכר האדומה", כתב דניאל דגן כי "מתיאס רוסט הוכיח לעולם שגבולות הם דבר מלאכותי, שבני האדם קרובים זה לזה ושאפשר גם אחרת". רוסט, לפי טענותיו, רצה לשוחח עם גורבצ'וב "על השלום". עוד ציין דגן כי בגרמניה, לצד ההתפעלות וההערצה, נאמר כי "הטיסה היתה פעולה פוחזת".

הרוסים, שלא הפגינו הומור, הודיעו כי הטיס הצעיר יועמד לדין. לפי "הארץ", הואשם רוסט בשלושה סעיפים: "פגיעה בגבולות ברית המועצות, הפרה של תקנות הטייס הבין-לאומיות וחוליגניות חמורה", קרי, "פגיעה באתר לאומי קדוש בו שוכן המוזוליאום של לנין". רוסט נדון לארבע שנות מאסר, אולם שוחרר וחזר לגרמניה לאחר כ-14 חודש. גם ללא מטוס חזר רוסט לכותרות. באפריל 1991 דיווח "הארץ" כי "מתיאס רוסט שחדר במטוס עד לקרמלין, יישפט על נסיון רצח". על פי העיתון, "דקר הצעיר הממושקף הרזה בסכין אחות מתלמדת בת 18 שסירבה לנשקו", ונדון ל-2.5 שנות מאסר. לאחר עשור, ב-2001, נשפט רוסט ונקנס בגין גניבה מחנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ