היום לפני 72 שנה |

תחילת המערכה על צרפת

ב-4.6.1940 דיווח "הארץ": "כ-300 אוירונים של האויב השתתפו בהרעשה. אלפי פצצות נזרקו. נהרגו 45 בהם אחד אמריקאי, ונפצעו 155"

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

מלחמת העולם השנייה החלה בספטמבר 1939. כשמונה חודשים לאחר מכן, בתחילת מאי 1940, פנה צבא גרמניה לחזית המערבית ותקף את בלגיה והולנד, ובהמשך את צרפת. למעשה, מה-10 במאי התנהלה בין צרפת לגרמניה "מלחמה מדומה", כשכוחות שתי המדינות ממתינים לאורך קווי הביצורים (מאז'ינו בצרפת, זיגפריד בגרמניה). לאחר כיבוש הולנד ובלגיה ויציאת הכוחות הבריטיים שהיו מוצבים על חוף תעלת למאנש בחזרה לאנגליה, תקפו הגרמנים את צרפת.

לקראת המתקפה נכתב ב"הארץ" כי "לאחר 20 ימי מלחמה השקט ששרר גם אתמול (2.6) בחזית נחשב לסימן שהגרמנים מתכוננים למלחמה. האוירונים הצרפתיים והבריטיים שטסו מעל השטח של הגרמנים ציינו תנועה צבאית רבה. בינתיים ניסו הגרמנים לפלוש לדאנקארק מתוך התקפה מרוכזת מתותחים כבדים ואוירונים. ההתקפה נהדפה על ידי החיל הקטן שנשאר בעיר". במבצע "דינמו" פונו מאות אלפי חיילים בריטים וצרפתים מדנקרק לצדה האנגלי של תעלת למאנש.

על הלם הקרבות הראשונים דיווח "הארץ" ב-4 ביוני בכותרת "הרעשה זדונית של פאריס – בפעם הראשונה במלחמה זו". בכתבה הדרמטית סופר כי "כ-300 אוירונים של האויב השתתפו בהרעשה. אלפי פצצות נזרקו. נהרגו 45 בהם אחד אמריקאי, ונפצעו 155". עוד דווח כי "נזרקו על המטרופולין הפצצות הראשונות במלחמה זו. בעת האזעקה שניתנה ב-1:15 ונמשכה 45 דקות, ושנלוו לה יריות כבדות של תותחי מגן, נזרקו כמה פצצות כבדות במרכז העיר. הן נפלו על בתים פרטיים, רחוקים מכל דבר שאפשר לראותו כמטרה צבאית".

דאף קופר, שר ההסברה הבריטי ששהה בפאריס בשליחותו של ראש ממשלת בריטניה, וינסטון צ'רצ'יל, אמר לאחר שהשקט חזר לבירה כי "התגובה השקטה של אנשי פאריס הוכיחה שאומה כזו, כאומה הבריטית הדומה לה באהבת החירות ובאומץ הלב, לא תנוצח".

אלא שב-8 ביוני עזבה ממשלת צרפת את פאריס וקבעה את מושבה בבורדו, לאחר שהכריזה על פאריס כעל עיר פרזות, וב-14 בחודש צעדו חיילי הוורמאכט ברחובות פאריס. גרמניה כבשה את צרפת כולה, למעט "צרפת של וישי" בדרום, שם ישבה ממשלת המרשל אנרי פיליפ פטן, ששיתפה פעולה עם הנאצים, ניהלה מדיניות צייתנית מול הכובשים ואף הפקירה את יהודיה וסייעה בגירושם למחנות ההשמדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ