היום לפני 48 שנה |

נלסון מנדלה נידון למאסר עולם

המשפט, שבו נידון מנדלה למאסר עולם בתכנון הפיכה ומלחמת גרילה בשלטון האפרטהייד, נחשב לאחד האירועים החשובים ביותר במאבק

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

ב-12 ביוני 1964, הרשיע בית המשפט בדרום אפריקה שמונה בני אדם בתכנון הפיכה ומלחמת גרילה בשלטון האפרטהייד בהנהגתו של הנדריק פארוורד, ובהכנת פלישה צבאית למדינה. בין הנאשמים ישב גם נלסון מנדלה בן ה-46, שהיה אז פרקליט מצליח ומנהיג הקונגרס האפריקאי הלאומי לשעבר. בית המשפט ייחס לתשעה 200 מעשי חבלה ואלימות בתוך שנה אחת.

"אפריקאי גבה קומה ובעל מראה יגע, קם ממקומו בתא הנאשמים כאן, תוך ידיעה שצפוי לו עונש כבד, והסביר את משמעות חייו", דיווח מבית המשפט רוברט קונליי, כתב הניו יורק טיימס, במיוחד ל'הארץ'. ‘הקדשתי את עצמי למאבק העם האפריקאי', אמר מנדלה בבית המשפט, "נלחמתי נגד השלטון הלבן. דגלתי באידיאל של חברה דמוקרטית שבה יחיו כל האנשים יחד תוך הרמוניה וכבעלי סיכויים שווים. זה גם אידיאל שלמענו נכון אני למות'".

בכתבה תואר כי "קבוצות צפופות של אפריקאים, דחוסים על ספסלים במדור נפרד בקצה האולם התאמצו להשיג מבט טוב על האסיר דרך שורות אנשי המשטרה. במילים אלה, שלשמעם הושלך לפתע הס בבית המפשט נפתחה המערכה הסופית במשפט החבלנות בדרום אפריקה, שהעולם עוקב אחריו בדאגה".

נלסון מנדלה בצעירותוצילום: אי–פי

המשפט, שבו נידון מנדלה למאסר עולם, נחשב לאחד האירועים החשובים ביותר במאבק נגד האפרטהייד. לאחר המשפט בוצעו מעצרים המוניים שכללו אף את פרקליטו של מנדלה.

"מחשש מגל הטרור מפנים וחדירת יחידות חתרנים אפריקאיים מבחוץ, מחזקת ממשלת דרום אפריקה את כוחותיה המזוינים ומשליטה מצור בתוך הארץ", דיווח סופר "הארץ" ארבעה ימים לאחר המשפט. "ובכל זאת, מתרבים הסימנים כי מתקרבת שעת שואה לדרום אפריקה, אם לא תשנה את מדיניות ההפרדה הגזעית שלה".

בפברואר 1991 שוחרר מנדלה מהכלא. בשנים האחרונות למאסרו החל מנדלה לקיים קשרים עם הנשיא פרדריק וילם דה קלרק ולאחר שהשתחרר, חברו השניים לביטול משטר האפרטהייד ולעריכת בחירות ראשונות שבהן לכל אזרחי המדינה זכות הצבעה. השניים זכו בפרס נובל לשלום על פעולה זו. ב-9 במאי 1994, נבחר מנדלה לנשיא כהה העור הראשון של דרום אפריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ