היום לפני 21 שנים: 40 שנות אפרטהייד בדרום אפריקה תמו

ב-17 ביוני 1991, בוטל חוק מרשם האוכלוסין בדרום אפריקה, שחייב כל אזרח לרשום את צבע עורו לצד פרטיו האישיים, והיה לחוק הסימבולי ביותר במדיניות הפרדת אזרחיה כהי העור מהלבנים.

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

ב-17 ביוני 1991, בוטל חוק מרשם האוכלוסין בדרום אפריקה, שחייב כל אזרח לרשום את צבע עורו לצד פרטיו האישיים, והיה לחוק הסימבולי ביותר במדיניות הפרדת אזרחיה כהי העור מהלבנים. בשנה זו בוטלו כל שאר חוקי האפליה כנגד כהי העור במדינה, אולם זה היה מהחוקים האחרונים שנותרו וביטולו, שיחרר למעשה מיליוני אפריקנים כהי עור מעול אפלייתם על רקע גזעי, שנכפה עליהם מזה 40 שנה.

ביטול החוק היה החלק האחרון בשורה של צעדים לביטול מדיניות ההפרדה (אפרטהייד) בהם נקט נשיאה של המדינה, פרדריק וילם דה קלרק מהמפלגה הלאומית, לאחר שהכריז עם כניסתו לתפקיד כי מדיניות האפרטהייד נכשלה. דה קלרק גם היה נשיאה הלבן האחרון של דרום אפריקה, וקיבל על פעליו למען זכויות דמוקרטיות שוות לכל אזרחי המדינה, ביחד עם נלסון מנדלה, פרס נובל לשלום בשנת 1993. חוקים נוספים שבוטלו נגעו לאזורי מגורים נפרדים של כהי העור ולשלילת אפשרותם לבעלות על קרקעות וכמו כן, נפתחו שיחות על שיתוף בשלטון בין המדינה לבין 16 ארגונים שהתנגדו לאפרטהייד.

"טימותי מקאלה למד בבית הספר שההיסטוריה של דרום אפריקה החלה רק ב-1652, שהגיעו אליה האירופאים הראשונים. ספר ההיסטוריה שלו תיאר את השחורים כפראים ואלימים. בשנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80 לא כללה תוכנית הלימודים בבית ספרו של מקאלה שום אזכור לשמו של נלסון מנדלה - כיום נשיאה של דרום אפריקה החדשה" תיארה דונטלה לורץ' מהניו יורק טיימס בכתבתה שהתפרסמה ב"הארץ" שנתיים לאחר ביטול החוקים המפלים. "גם המאבק נגד האפרטהייד לא הוזכר כלל. החינוך בבית הספר עמד בסימן הנצחת הסטריאוטיפים, החלת היסטוריה מסולפת ונוקשות. עכשיו משמש מקאלה, בן 28, מורה שפות באחד מבתי הספר היסודיים הציבוריים המתקדמים ביותר ביוהנסבורג והוא נוטל חלק באחת המשימות הקשות העומדות בפני המדינה: העלאת גרסה הוגנת יותר של ההיסטוריה שלה, לימודה והנחלתה. המורים מלמדים לפי תוכנית לימודים בת חודשיים בלבד, שעדיין אינה ברורה ומגובשת ועד כה אין ברשותם שום ספרי היסטוריה".

נלסון מנדלה, נשיאה השחור הראשון של דרום אפריקהצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ