היום לפני 49 שנה: הנסיך פיליפ מכיר בעצמאותה של זנזיבר

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

זנזיבר, חבל ארץ במדינת טנזניה, נשלטה במשך מאות שנים על ידי עמים אחרים. משלטון הפורטוגלים ב 1503, דרך סולטני עומאן במאה ה-17 ועד לשלטון האימפריה הבריטית שנמשך 73 שנים עד לשנת 1963. כאשר החלו הבריטים לשלוט בחבל הארץ בשנת 1890, הם מינו לצורך כך יועצים מדיניים מקומיים, "וזירים". תושבי זנזיבר ניסו למגר את השלטן הבריטי בקיץ 1896 אך נכנעו לאחר פחות משעת לחימה, במלחמה שזכתה לתואר "המלחמה הקצרה בהיסטוריה".

להחלטת בריטניה לתת עצמאות לחבל הארץ, קדם לחץ פוליטי כבד של האו"ם. איי זנזיבר, שידועים בכינויים "איי התבלינים" על שם תעשיית התבלינים המשגשגת שלהם (פלפל, אגוז מוסקט וקינמון) וכן על הכנסותיה הרבות מתיירות, היו למקור פרנסה נוסף וחיוני לבריטים. ב-14 ביוני 1963 דווח ב"הארץ" כי "מרכז האו"ם, הוועדה המיוחדת לענייני דקולוניזציה, המכונה הוועדה ה-17 קיבלה אתמול הצעת החלטה שהוגשה על ידי חבש, הודו, מאלי, סוריה, טאנגאניקה, טוניסיה ויוגוסלביה, הקוראת לבריטניה 'שלא לחסוך כל מאמץ' לשם מתן עצמאות לזנזיבר בהקדם האפשרי". כשנה קודם לכן כתב סופר "הארץ" רפאל האו כי "בריטניה הבחינה בין מושבות שנכבשו לארצות חסות ולארצות שביקשו בכנות להיות בריטיות כדי להימנע מהיות משהו אחר". עוד כתב כי "כך הייתה למעשה זנזיבר למושבה ערבית בחסות בריטית. כאשר מונה המושל הבריטי הנוכחי, סר ג'ורג' מורניג, לפני שנתיים, מצא שעולם האיים המנומנם זועזע על ידי אירועי היבשת האפריקאית. תפקידו היה להכשיר תושבי איים אלה, השוכנים מזרחה לחוף המזרחי של אפריקה, לעצמאות".

לבסוף, ב-24 ביוני 1963, העביר הנסיך פיליפ, בעלה של אליזבט השנייה מלכת בריטניה, העתק מהחוק שהתקבל בפרלמנט הבריטי שמכיר בעצמאות זנזיבר. כחצי שנה אחר כך, ב-19 בדצמבר 1963, קיבלה באופן רשמי זנזיבר את עצמאותה מבריטניה. אולם זמן לא רב אחר כך, באפריל 1964, הוחלט לאחד בין המדינה הטרייה לטנגנייקה, שחופיה שכנו מול חבל הארץ של זנזיבר ולהקים את הרפובליקה מהאוחדת של טנזניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ