היום לפני 27 שנה: זעם עקב דברי השר פרץ על אסון הבונים

יעל גרינפטר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יעל גרינפטר

בבוקר ה-11 ביוני 1985 התנגשה רכבת נוסעים באוטובוס, בו נסעו לטיול תלמידי כיתה ז' מבית הספר התיכון ברנר בפתח תקווה. בתאונה נהרגו 19 ילדים ושלושה מבוגרים (נהגת האוטובוס, מורה ואם מלווה). "אסון הבונים" זעזע את המדינה בשל מספר הקורבנות הגדול וגילם הצעיר, אולם בימים שלאחריו התעורר גם פולמוס ציבורי בשל דבריו של שר הפנים דאז, הרב יצחק פרץ, שהכריז בראיון לטלוויזיה ש"יד השם היתה באסון, מחמת הפרצות בשמירת השבת".

שבועיים אחרי האסון הביע אביה של אחת הפצועות בתאונה, צבי יצהרי, את דעתו בנושא. האב, חובש הכיפה ותלמיד ישיבה לשעבר, אמר ל"הארץ" כי "אלוהים זה לא מכולת הפועלת בשיטת קח ותן". הדברים נאמרו בתגובה לדברי השר פרץ וסימלו יותר מכל את הקרע העמוק שנוצר במערכת היחסים בין חילונים לדתיים. הורי התלמידים דרשו מראש הממשלה דאז, שמעון פרס, לפטר את פרץ, אולם זה הסתפק בגינוי פושר לדברים.

מדור הזירה

יצהרי ואשתו קראו לשר הפנים לחזור בו מדבריו. "שר ורב בישראל המדברים כך מבזים את דבר השם. איך אפשר להעלות על הדעת שהשם יפגע בבניו ובצאצאיהם שיצאו לחגוג בטיול בר מצווה כשהם נושאים עימם טלית ותפילין? מה תהיה ההתייחסות לבורא עולם אם יתייחסו ברצינות לדברי השר? דברים שכאלה יכולים להביא לידי כפירה באל רחום וחנון", אמר יצהרי.

באותו היום פרסם "הארץ" במדור "שיחת היום" את דברי הרב מנחם הכהן, שגם הוא התייחס לפרץ ולדעותיו. "לדעתי אין כפירה גדולה יותר מאשר לעשות את חשבונו של הקב"ה", אמר הכהן, "לומר דברים כאלה זה לא רק חילול השם, זה חילול האדם. איני יודע על מה מגיע עונש גדול יותר, על שמחללים את השבת או על שהופכים את השבת למקח וממכר בשוק הפוליטי ויורדים לרמה כזו". חמש שנים לאחר אסון הבונים הוצבו מחסום ורמזור במפגש הכביש והמסילה שבו אירעה התאונה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ