היום לפני 65 שנה: חיפה בפאניקה ממחלת הדבר

ב-8.7.1947 דיווח "הארץ" כי לשכת המודיעין הממשלתית הודיעה כי "הדבר בחיפה התפשט בממדים מבהילים...בשטח שנפגע מרססים בדי-די-טי"

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

מחלת הדבר היא ללא ספק מהוותיקות בעולם ומוזכרת במקרא 49 פעמים (החל במכה החמישית במצרים). לצד המלחמה והרעב נחשבת המחלה המדוברת לאחת הקללות שרדפו את האנושות לאורך ההיסטוריה.

מגיפת הדבר הראשונה בחצי הכדור המערבי פרצה בינואר 1348 בגנואה שבאיטליה, והגיעה לאנגליה בדצמבר של אותה שנה. ארבע שנות המגיפה (עד 1351) גרמו למותם של כ-25 מיליון בני אדם ברחבי אירופה. לאורך השנים נרשמו התפרצויות דבר באזורים שונים בעולם, כולל המזרח התיכון. המגיפה הקשה האחרונה התחוללה בסוף המאה ה-19 (1894) בסין ובהונג קונג.

ב-8 ביולי 1947 דיווח "הארץ" כי לשכת המודיעין הממשלתית הודיעה, בציטוט דברי הקצין הרפואי הראשי ד"ר פולוק מחיפה, כי "הדבר בחיפה התפשט בממדים מבהילים", וכי "עד עכשיו הודיעו על 14 מקרי מחלה. בשטח שנפגע מרססים בדי-די-טי" וכי חלה פעולה נרחבת להשמדת עכברושים. בהמשך הכתבה נמסר כי "כל הבדיקות העלו עד עכשיו שמקרי המחלה נגרמו על ידי עקיצות פרעושים... מייעצים לקהל ללבוש גרביים עבים ומכנסיים ארוכים מהודקים למטה בשרוכים".

    יום לאחר ההודעה הרשמית נמסר בעיתון על "אמצעי זהירות בחיפה למניעת התגברות הדבר". בוועדה למלחמה בדבר שהוקמה ביוזמת ההסתדרות הרפואית, ישבו "נציגי ועד הקהילה, ועד הדר הכרמל, קופות החולים והכימאי ד"ר מילר, מומחה להשמדת עכברושים". מלבד המלצות בדבר "הרכבות" (חיסונים), קראה הוועדה לתושבים "למלא בהקפדה אחר אמצעי הזהירות הבאים: לשמור על הניקיון בחצרות, מרתפים ומגרשים פנוים, להקפיד על נקיון האוכל, לסתום חורים בקירות וברצפות, לשים מלכודות ולהודיע למחלקת הבריאות על כל עכברוש שנמצא מת, אך לא לגעת בו".

    לפי "הארץ", "השנה האחרונה שבה פרצה המגיפה בחיפה היתה 1944. אז היו כ-20 חולים ושניים מהם מתו". עוד צוין כי לעומת השנים הקודמות, שבהן פרצה המחלה בסוף הקיץ מעט לפני עונת הגשמים, הפעם התגלתה המחלה בעיצומו של הקיץ, זמן רב לפני הגשם".

    תגיות:

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ