מחקר: ציורי המערות נעשו בידי נשים

ארכיאולוג שחקר את טביעות כף היד בציורים הפרה-היסטוריים קבע כי רובן נעשו על ידי נשים. המדען: "אנשי המערות לא היו רק גברים שרדפו אחרי ביזונים"

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

מחקר ארכיאולוגי שבדק את ציורי המערות ברחבי אירופה קבע כי נשים הן האמניות המסתוריות של התקופה הפרהיסטורית. במחקר נבדקו טביעות כף יד המופיעות בציורי מערות רבים כדי לבדוק אם הן היו שייכות לגברים או לנשים. המחקר מערער על ההנחה הרווחת בתחום כי ציורי הקיר נעשו על ידי ציידים גברים.

כפי שדווח בנשיונל ג'יאוגרפיק, פרופ' דין סנואו מאוניברסיטת פנסילבניה חשב לראשונה לחקור את טביעות היד במערות לפני כעשור, לאחר שקרא על עבודתו של ג'ון מנינג, ביולוג בריטי החוקר את ההבדלים בפרופורציות של מבנה הידיים של נשים וגברים. במחקרו, גילה מנינג כי אצל הנשים, אצבע הקמיצה והאצבע המורה הן בעלות אורך דומה, בעוד אצל הגברים אצבע הקמיצה נוטה להיות ארוכה יותר מאצבע המורה. סנואו מספר כי יום אחד, כשהמחקר של מנינג עוד טרי בראשו, הוא עיין בספר בנושא ציורי מערות שעל הכריכה שלו הוצגה כף יד מציור מערות מפורסם במערת "פש מרל" בדרום צרפת. "הסתכלתי על הציור וחשבתי, אם מנינג צודק, זוהי ללא ספק כף יד של אשה", נזכר סנואו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ