חוקרים ייצרו "סופר עכברים" שרואים אינפרה־אדום

החוקרים הסינים והאמריקאים הזריקו לעיניהם של העכברים ננו-חלקיקים שגרמו להם לקלוט אור אינפרה-אדום כאור נראה. המכרסמים המהונדסים הצליחו לצאת ממבוך שהדרך ממנו סומנה באור בלתי נראה ליונקים

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

במחקר שנראה כאילו יצא מתוך סיפור מדע בדיוני, מדענים מסין וארה"ב הצליחו לייצר "סופר עכברים" עם ראיית לילה באורכי גל אינפרה־אדום. בעזרת זריקה לעין של ננו־חלקיקים הממירים אור אינפרה־אדום לאור נראה, הם העניקו למכרסמים את היכולת לקלוט את גלי האור באורכי גל שלא נקלטים בדרך כלל בעיניהם של יונקים.

בניגוד לנחשים, יתושים, חיפושיות או דגים החשים קרינת אינפרה אדום, ליונקים אין יכולת לראות אור אינפרה־אדום, שהגלים שלו ארוכים יותר מגלי האור האדום — בטווח שבין 700 ננומטרים למילימטר אחד. קרינה בתדרים אלה נפלטת מגופים חמים יותר מהסביבה. כדי להתגבר על מגבלה זו, פיתחו צוות חוקרים מהאוניברסיטה למדע וטכנולוגיה של סין בהפיי, בהובלת פרופ' טיאן שואה, ננו־חלקיקים שממירים את האור הפוגע בהם באורכי גל בתחום אינפרה־אדום־קרוב לאור נראה. החלקיקים קולטים את האור באורכי גל של 980 ננומטרים ופולטים אותם מחדש באורך גל קצר יותר של 535 ננומטרים — שנקלט במוח כאור בצבע ירוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ