מחקר: הדמות המצרית שנחשבה הרופאה הראשונה בהיסטוריה כלל אינה מציאותית

חוקר אמריקאי שהתחקה אחר קורות מריט־פתח, שאמורה היתה לחיות בסביבות 2700 לפני הספירה, הגיע למסקנה שזה פשוט לא קרה. לדבריו, ייתכן שמחברת הספר שקיבע את מעמדה התבלבלה והתייחסה בכלל לדמות אחרת, שחיה מאות שנים מאוחר יותר

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

האם הדמות שנחשבה במשך עשרות שנים לרופאה ולמדענית הראשונה בהיסטוריה — והפכה לאייקון פמיניסטי קדום בשפע אתרים ברשת (כולל בוויקיפדיה בעברית) — היא בעצם מקרה של פייק־היסטוריה? התשובה היא כן, כך לפחות טוען חוקר אמריקאי שהתחקה אחר קורותיה עד שהגיע למסקנה כי לא היתה.

לפי ויקיפדיה העברית, מריט־פְתָח (משמעות השם: "האהובה על האל פתח") היתה רופאה ומדענית במצרים העתיקה, בסביבות שנת 2700 לפנה"ס, בתקופת השושלת השנייה או השלישית במצרים. כותבי הערך מסבירים כי בניגוד לאימפריות אחרות בעת העתיקה, במצרים הותר לנשים לרכוש השכלה ולעסוק במדע באופן חופשי. "השכלתה של מריט־פתח ומעמדה היו זהים לרופאים אחרים במצרים והיא פעלה לצדם", נכתב בערך. "בעבודתה הרפואית נהגה לעסוק במיילדות. כנהוג בתקופת מצרים העתיקה, שילבה מריט־פתח בעבודתה פעילות רוחנית ודתית לצד ריפוי וטיפול רפואי". פרסומה של הרופאה הקדמונית כה רב, שמכתש בכוכב הלכת נגה נקרא על שמה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ