בוטלה הדחת מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי

בתיווכו של השר משה יעלון ובהסכמתו של אלי אמיתי הושגה פשרה, שקבעה שהוא לא יודח כעת, אלא יסיים את כהונתו מוקדם יותר

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

הממשלה החליטה אתמול לקצר בשנה את כהונתו של מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי. זאת, בעקבות טענות שהעלה נגדו השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, על ניהול כושל בנושאי תכנון ובנייה ואי שיתוף פעולה עם גורמים מקצועיים. אמיתי יסיים את תפקידו ביולי הקרוב ועד אז תפעל ועדה לאיתור מועמדים להחליפו.

אמיתי כבר נערך לאפשרות שהממשלה תחליט להדיחו, ואף התכוון לעתור לבג"ץ. עם זאת, בתיווכו של השר משה יעלון ובהסכמתו של אמיתי הושגה פשרה, שקבעה שהוא לא יודח כעת, אלא יסיים את כהונתו מוקדם יותר. אמיתי יסיים את תפקידו לאחר תשע שנים, בהן היה אמון על גוף המחזיק באחריות ישירה על שמורות וגנים לאומיים, בשיעור של כשליש משטח המדינה.

אמיתי וארדן במהלך השריפה בכרמל. תצלום: צפריר רינת

על השפל אליו הגיעו היחסים בין השניים ניתן ללמוד מפרוטוקול שהגיע לידי "הארץ" ובו תמליל דיון שנערך לפני כמה חודשים במליאת רשות הטבע והגנים, הדירקטוריון של הארגון. במהלך הדיון השמיע ארדן את טענותיו כלפי אמיתי, וזה הגיב.

לטענת ארדן, בתקופת כהונתו של אמיתי, התפתחה ברשות הטבע והגנים תרבות של אי הקפדה שיטתית ומערכתית על חוק התכנון והבנייה, והוקמו מבנים רבים באתרי הרשות ללא היתרים. כמו כן, אישרה הרשות אירועים פרטיים כמו חתונות בגנים לאומיים.

בדיון תקף ארדן את אמיתי בכל חזית אפשרית. הוא מתח ביקורת על כך שלא העביר מידע לוועדות המקצועיות הפועלות מטעם המליאה, ופעמים רבות נדרשו חברי הוועדה לאשר בדיעבד פעולות פיתוח ובנייה שכבר בוצעו בשמורות. הוא טען כי אמיתי השתמש באתר האינטרנט של הרשות כדי לתקוף ארגון ציבורי אחר העוסק בנושאי סביבה - החברה להגנת הטבע. על פי רוח הדברים של ארדן, אמיתי מנע פיקוח של השר בחלק מהנושאים, ובכלל זה אישור תקציב.

גורמים בהנהלת הרשות דחו את טענותיו של ארדן. הם ציינו כי באחריות רשות הטבע והגנים כ-800 מבנים וכמה מאות מהם לא היו מוסדרים והוקמו לפני כהונת אמיתי. כמו כן, לטענתם, לא התבשנתיים האחרונות לא התקיימו אירועים פרטיים בשמורות.

גורמים משפטיים במשרד להגנת הסביבה טענו, לעומת זאת, כי הסדרת עבירות הבנייה בוצעה באופן חלקי, וכי אמיתי נמנע מפרסום הנחיה כתובה בעניין הצורך בהקמת מבנים על פי היתר. בנושא שיתוף הפעולה עם הגורמים המקצועיים, ציינו גורמים בהנהלת הרשות כי מדעני הרשות נטו להתמקד בשמירת הטבע ופחות בקליטת מבקרים.

טענות חמורות עלו גם מצד מבקר הפנים של הרשות, שמואל רוביצ'ק, שטען כי לא הועבר אליו מידע וכי עובדים קיבלו הנחיה לא לדבר אתו. אמיתי הכחיש טענה זו, ואמר שלא היתה הנחיה כזו. קודם לכן הוא טען שארדן לא התעניין בנעשה ברשות, סירב להצעותיו להיפגש ולבסוף זימן אותו לפגישה ודרש ממנו להתפטר כשהוא טוען "אני ואתה לא מסתדרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ