אלפי ציפורים טרופיות מציפות את בריטניה

הדררה, תוכי שמקורו בתת היבשת ההודית ובאפריקה, נהנה בשנים האחרונות מפיצוץ אוכלוסין בפרברי לונדון. הבריטים חוששים מהמגמה והחליטו לבצע מפקד אוכלוסין בקרב הציפור הטרופית

ניו יורק טיימס
אליזבת רוזנטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניו יורק טיימס
אליזבת רוזנטל

סטנוול, אנגליה. שקט שרר עם רדת הערב על פארק לונג ליין רקריאיישן בפרבר המערבי של לונדון. הוא הופר רק לעתים רחוקות בקול נחיתתם של מטוסים רחוקים בנמל התעופה היתרו. ואז, זמן קצר לפני השקיעה, נורו חמישה טילים ירוקים זוהרים באוויר. בתוך דקות עפו מעל הפארק והבתים סביבו מאות ציפורים קולניות בדרכן לשנת הלילה על ענפי העצים.

הדררה, תוכי שמקורו בתת היבשת ההודית ובאפריקה, נהנה בשנים האחרונות מפיצוץ אוכלוסין בפרברי לונדון. הציפור שהיתה בעבר אקזוטית הפכה למגיפה טורדנית שמעירה ילדים משנתם, משתלטת על מאכילי ציפורים ועלולה לאיים על יבולים חקלאיים במדינה.

לפי מדידה שנערכה לפני כמה שנים, בבריטניה יש כ-30 אלף דררות לעומת 1,500 ב-1995. חוקרים בקולג' המלכותי בלונדון מנסים בימים אלה לערוך מפקד מדעי מקיף בכותרת "פרויקט הדררות". במסגרתו הם גייסו באחרונה צפרים מתנדבים מרחבי המדינה, כדי לערוך ספירות מקבילות בפארקים.

העומדים מאחורי פיצוץ האוכלוסין הנוכחי לא עפו לבריטניה מאסיה או אפריקה, אלא ברחו כנראה מכלובים בחנויות לחיות מחמד או שוחררו בכוונה. המסתורין הגדול נוגע לשאלה מה איפשר לדררות להתרבות בצורה כה חריגה בעשור האחרון.

מדענים העלו השערות רבות לתופעת התרבות הדררות. אחדים אומרים כי בעשור האחרון החלו גננים לשתול בגינותיהם צמחים אקזוטיים יותר מבעבר, וכך סיפקו אוכל מתאים לציפורים. אחרים שיערו שהתחממות האקלים סייעה להן להתרבות.

גרהאם מדג', דובר החברה המלכותית להגנת הציפורים, אומר כי "הדדרות הטרופיות רגילות למזג אוויר נוח, והן הגיעו לבריטניה בתקופה השחונה של השנים החמות". עם זאת, הן נשארו בבריטניה גם בשני החורפים האחרונים, שהיו קרים בצורה קיצונית.

דיויד ליץ', אקולוג מהקרן הבריטית לצפרות, אומר כי מדענים, צפרים וקובעי מדיניות "מחכים בקוצר נשימה" לנתונים של הסקר הנוכחי. "מדהים לראות מין של ציפורים שהגיע לכאן והצליח להתרבות בצורה כזאת. זה תקדים שלא ראינו בעבר".

צפרים חוששים שמספר הדררות יעלה על מספרן של ציפורים בריטיות "מאופקות" יותר כמו הדבקן, מאחר ששני המינים מקננים בחורים בעצים ותיקים. האנה פק, מתנדבת המשתתפת במפקד הנוכחי, מספרת שראתה פעם עורב נלחם בדררה. "העורב הפסיד", היא אומרת.

מין פולש גם בישראל

הדררות הפכו בשנים האחרונות לציפור המוגדרת על ידי רשות הטבע והגנים כמין פולש בישראל, הגורם נזקים לחקלאות ועלול לאיים גם על מינים מקומיים של ציפורי שיר. הציפורים הגיעו לכאן לפני שנים רבות, לאחר שגודלו על ידי בני אדם אבל ברחו לטבע והתרבו.

עם השנים הלכו והתפשטו באזורים שונים וכיום ידוע על יותר מעשרה אתרי דגירה של ציפורים אלו, שבכל אחד מהם עשויים להיות מאות ציפורים. הדררות גורמות נזקים לגידולים חקלאיים, ועלולות להתחרות על אתרי קינון עם צפורי שיר כמו דוכיפת או נקר סורי, ובכך לגרום נזק למערכת האקולוגית המקומית.

צפריר רינת

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ