טל לוי
צפריר רינת
רוי-שטיין
טל לוי
צפריר רינת
רוי-שטיין

סימן אזהרה מדאיג לעתידו של מפרץ אילת, כך ניתן להגדיר את דליפת הדלק מספינה שטופלה על ידי המשרד להגנת הסביבה בימים האחרונים. בזמן הדליפה לא נגרמו ככל הנראה נזקים משמעותיים לשונית האלמוגים במפרץ, אבל האירוע המחיש את פוטנציאל הסיכון הקיים בתנועת כלי שיט הנושאים כמויות גדולות של דלק בתוך מפרץ צר וסגור.

מקור הזיהום בספינה טורקית שהגיעה לנמל אילת ביום שישי, ולדברי ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, רני עמיר, הטיפול באירוע הסתיים רק אתמול. "שאבנו קרוב לתשע טונות של דלק נקי, והצלחנו למזער מאוד את הנזק הודות לתגובה מהירה", אמר אתמול עמיר.

כעת חוקרים אנשי המשרד להגנת הסביבה מה היו הנסיבות שהביאו לכך שדלק זרם מהספינה, בתחילה לכיוון החוף, ולאחר מכן בתוך הנמל שבו עוגנת הספינה כעת. "לא נשחרר את הספינה עד שנקבל ערבות הכוללת את הקנס שהם אמורים לשלם ואת הוצאות הניקוי", ציין אתמול עמיר.

לדברי מנהל מחוז אילת ברשות הטבע והגנים, דורון ניסים, לא נצפו נזקים משמעותיים לשונית האלמוגים. "מבחינתנו זה היה בסופו של דבר אירוע קטן. אולי יהיו נזקים ארוכי טווח אבל לא בטוח שנוכל בכלל להבחין בהם".

עם זאת, הוכיח המקרה פעם נוספת את מגבלות כוח האדם העומד לרשות ישראל באירועים כאלה. אנשי המשרד להגנת הסביבה לא היו מצליחים להתמודד עם הזיהום באילת ללא סיוע נרחב של מתנדבים.

לדברי עמיר יש צורך בהגדלת כוח האדם והתקציבים של היחידה למניעת זיהום ים במשרד להגנת הסביבה, ויש להקים תחנות חירום למניעת זיהום גם בים התיכון. "נדרש צעד נוסף והוא חתימת הסכם עם קבלן בינלאומי לביצוע פעולות ניקוי, כדי שהוא יוכל לסייע במקרה של אירוע מתמשך", הדגיש עמיר, "זה מהלך שכבר נקטו מדינות שכנות לנו כמו קפריסין ומצרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ