שפעת העופות חזרה: מקרה של המחלה אובחן בלול בקיבוץ עין שמר בשרון

בעקבות גילוי מקרה של המחלה בלול בקיבוץ עין שמר הוחלט להשמיד בהקדם את 43 אלף העופות בלול ולהטיל הסגר על האזור

דן אבן
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
עמירם כהן

מקרה של שפעת העופות התגלה היום (שלישי) בלול בקיבוץ עין שמר בעמק חפר. בלול המדובר היו בעיקר פרגיות המיועדות לרבייה וכעת, עם קבלת תוצאות בדיקות המעבדה של השירותים הווטרינריים בבית דגן, 43 אלף התרנגולות בלול יושמדו בהקדם על-ידי השירותי הווטרינרי של משרד החקלאות.

מנהל השירותים הווטרינריים, ד"ר משה חיימוביץ', הורה להטיל הסגר על כל הלולים באזור חוות העופות. בעקבות ההסגר, לא יהיה ניתן להכניס עופות או להעבירם לשחיטה. בדיקות מעבדה בוצעו גם בלולים הסמוכים לאזור שבו התגלתה המחלה על מנת לאתר אותה ולמנוע את התפשטותה לאזורים אחרים.

ממשרד הבריאות נמסר כי "המחלה פוגעת בעיקר בעופות ולא מדבקת מאדם לאדם, המשרד יבצע חקירה אפידמיולוגית לזיהוי כל האנשים שבאו במגע עם העופות ויינתן להם טיפול מונע בטמיפלו. בשני אירועים קודמים של שפעת העופות בישראל לא נדבקו בני אדם".

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

בעקבות ההתפרצות המחודשת של המחלה החלו במשרד הבריאות בפעולות להגנה על עובדי הלול ועל אנשים שבאו במגע עם העופות הנגועים מפני הידבקות במחלה. מי שבאו במגע עם העופות החלו כבר בשעות הלילה בקבלת טיפול מונע בתרופה "טמיפלו" במינון של כדור אחד ליום למשך שבוע, כדי למנוע את התפרצות המחלה בבני אדם. צוות של משרד הבריאות ינקוט מחר בפעולת הגנה גם בקרב העובדים האמונים על מלאכת השמדת העופות.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, מאז הפרצות שפעת העופות בדצמבר 2003 בדרום מזרח אסיה אובחנו 467 בני אדם שלקו במחלה, ומתוכם 282 מתים, שיעור תמותה גבוה של 60%. מרבית החולים אובחנו באינדונזיה (161 חולים) ווייטנאם (112 חולים), אולם בשנה האחרונה רוב החולים אובחנו במצרים- 39 במספר, ומתוכם מתו 4 מהמחלה.

בין 2006 ל-2008 פגעה המחלה בענף החקלאות בישראל, בעיקר בלולים בדרום ובישובי בעוטף עזה. להערכת השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, המחלה הועברה לראשונה לישראל באמצעות עופות נודדים או כלי רכב של מבריחים שהיו נגועים בנגיף, ואלה הדביקו את הלולים ביישובי הדרום. אומדן הנזק לענף הגיע לכמה מיליוני שקלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ