נחשף אוצר המלים הסודי של הפילים

חוקרים בארה"ב גילו שהיונקים היבשתיים הגדולים בעולם מנהלים ביניהם תקשורת בשפה "סודית" מפותחת ביותר משלהם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הפילים הם חיות מבריקות. הם יודעים לספור, ואפילו לזהות שפות שונות. למעשה, חוקרים בארה"ב גילו שהיונקים היבשתיים הגדולים בעולם מנהלים ביניהם תקשורת בשפה "סודית" מפותחת ביותר משלהם, כך דיווח אתמול האינדפנדנט הבריטי.

קבוצת חוקרים מגן החיות של סן דייגו עקבה במשך חודשים אחר השיחות שהתקיימו בין הפילים האפריקאים במקום. החוקרים סבורים כעת שהחיות מתקשרות ביניהן לעתים קרובות הרבה יותר משחשבו עד כה, ושהן מסוגלות להחליף מידע מורכב יחסית. בנוסף לקולות התרועה שלהם, הפילים משמיעים גם נהימות וגרגורים חלשים יותר. ניתוח מפורט של הצלילים האלו העלה ששני שלישים מהם עוברים בתדירויות נמוכות מסף השמיעה של האוזן האנושית.

"מה שמצאנו הוא ביסודו של דבר סוג של אוצר מלים סודי", אמר מאט אנדרסון שעמד בראש הפרויקט. "הוא ממוקם נמוך מאוד בספקטרום הצלילים. הצלחנו להקליט אותו, ניתחנו אותו, ומה שגילינו עד כה עשוי להיות מלהיב מאוד. החוקרים סברו תמיד שהפילים יכולים להחליף כמה מלים פשוטות, אבל מתוך ניתוח של מבנה הנהימות האלה עולה עכשיו שאוצר המלים שלהם הוא למעשה גדול ומורכב הרבה יותר משחשבו".

ד"ר אנדרסון, ראש מחלקת הביולוגיה ההתנהגותית של גן החיות, הגיע לתגלית לאחר שנתלו קולרים מעור על צווארם של שמונה מהפילים בספארי, ששטחו יותר משבעה קמ"ר, בגבעות ממזרח לסן דייגו. המכשור בקולרים עקב אחרי תנועותיהם באמצעות ג'י-פי-אס והקליט את כל הצלילים שהחליפו ביניהם. באמצעות ניתוח של כל ה"שיחות" שהתקיימו ביממה נבחרת בשבוע, במשך עשרה שבועות, הצליח אנדרסון לקבוע שהנקבות מפטפטות יותר מהזכרים. גם למעמדם של הפילים בעדר היתה השפעה על דברנותם.

שחר קארה, מטפל הפילים בגן החיות התנ"כי בירושלים, לא הופתע אתמול מממצאי המחקר. "הפילים מתקשרים ביניהם. זה בטוח. הם מעבירים מסרים באמצעות תדרים מאוד נמוכים, אבל גם באמצעות תנועות גוף. כשפילה אחת לחוצה, רוב הסיכויים שכל העדר יהיה לחוץ". קארה, שמטפל בעדר הפילים האסיאתים שבגן כבר ארבע שנים, סיפר אתמול: "אצלנו יש שלוש נקבות בוגרות וזכר קטן אחד. התקשורת ביניהם מדהימה. יש הבנה ביניהם בכל מיני דברים, בעיקר בנושאים שקשורים לגור הקטן".

קארה סיפר אתמול כי הפילים נעזרים גם במחוות גוף שונות כדי לתקשר עם הפילים האחרים. "כשהאוזניים עולות קדימה, והזנב מתחיל לעמוד, סימן שהפילות מפחדות והן עשויות לפעול".

החוקרים בסן דייגו גילו שלעתים משמשים חילופי הדברים כדי לסמן את ההיררכיה בתוך העדר. במקרים אחרים, נראה שהם באים כדי לעזור לעדר להתכונן לאירועים חשובים. למשל, כאשר אחת הפילות קרבה ללדת, היא משתמשת במרכיב הנמוך של הנהימה שלה כדי להודיע לשאר העדר שהלידה קרובה. בעקבות זאת מקיף העדר את הפילה כדי לגונן עליה מפני טורפים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ