וידיאו: קוף שולט בזרוע רובוטית מתקדמת בכוח מחשבתו

הקוף התבקש לשלוט באמצעות מחשבתו על הזרוע הרובוטית כך שהצבת שלה תתפוס את ידית המנוף במיקומה החדש. בכל פעם שבה הצליח הקוף לעשות זאת, הוא זכה למשקה

אסף שטול-טראורינג
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסף שטול-טראורינג

התקדמות מרשימה בפיתוח ממשקי אדם-מכונה: חוקרים באוניברסיטת פיטסבורג בארה"ב לימדו קוף לשלוט בזרוע רובוטית מתקדמת בכוח המחשבה שלו. ככל הנראה מדובר במערכת המורכבת ביותר עד כה שבה הצליחו קופים לשלוט מרחוק.

במסגרת המחקר, שבראשו עומד הנוירו-ביולוג ד"ר אנדרו שוורץ, זרוע רובוטית ומחשב חוברו באמצעות אלקטרודות לשני אזורים בקליפה המוטורית של מוח הקוף. מולו הונח מנוף חשמלי קטן שבקצהו ידית שחורה; בכל פעם שהקוף לחץ על כפתור שהוצב בקרבת ידו, נטה המנוף לכיוון זה או אחר באופן אקראי. הקוף התבקש לשלוט באמצעות מחשבתו על הזרוע הרובוטית כך שהצבת שלה תתפוס את ידית המנוף במיקומה החדש. בכל פעם שבה הצליח הקוף לעשות זאת, הוא זכה למשקה.

סרטון וידיאו שפרסמה מעבדת המחקר מראה שהקוף שולט בזרוע בצורה מרשימה ביותר, ומצליח לתפוס את הידית פעם אחר פעם. אמנם אין זו הפעם הראשונה שבה קופים מצליחים לשלוט על זרועות רובוטיות באמצעות מחשבתם. אולם במקרה הנוכחי מדובר בעליית מדרגה ברמת המורכבות: לזרוע שבעה מרכיבים שונים ברי הנעה. מלבד מפרקי כתף, מרפק וצבת, נוסף לה מרכיב המתפקד כפרק כף יד עם יכולת התגלגלות, סבסוב והטייה. לפני שנתיים הצליח קוף במעבדתו של ד"ר שוורץ לשלוט על זרוע עם ארבעה מרכיבים ברי הנעה בלבד.

"צוות המחקר של ד"ר אנדרו שוורץ מתקדם ביותר", אמר ל"הארץ" פרופ' אילון ועדיה, העומד בראש מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח של האוניברסיטה העברית.

ד"ר שוורץ לא פירט באיזו שיטה זוהו פעולות הזרוע עם מחשבתו של הקוף ואמר כי יפרסם פרטים נוספים עם סיום המחקר. עם זאת, ככל הנראה יושמה שיטה מקובלת שנוסתה במעבדתו לפני שנתיים. במחקר הקודם למד קוף לשלוט על זרוע רובוטית עם מוט היגוי, ואז צפה בזרוע המבצעת תנועות שונות באופן אוטומטי; מחשב שחובר למוחו באמצעות אלקטרודות רשם את פעילות מוחו בזמן זה, וקישר בין הפעילות שנרשמה לתנועה שבה צפה הקוף. לאחר מכן חוברה הזרוע הרובוטית למוחו באמצעות האלקטרודות. תוכנה מיוחדת זיהתה את הפעילות המוחית שנרשמה קודם לכן ו"תרגמה" אותה לתנועה המתאימה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ