לראשונה יוקם מסלול ייעודי לאופני כביש בעמק יזרעאל

המסלול יוקם סביב מאגר המים כפר ברוך ואורכו הוא 3.2 קילומטרים

אלי אשכנזי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי אשכנזי

לראשונה נמצאת כעת בהליכי תכנון מתקדמים הקמת מסלול מקצועי לרוכבי אופני כביש. המסלול יוקם סביב מאגר המים כפר ברוך שבעמק יזרעאל. הפרויקט הוא יוזמת המועצה האזורית עמק יזרעאל, יחד עם חברת "מקורות" ומשרד החקלאות.

אורכו של המסלול ההיקפי הוא 3.2 ק"מ והוא ייקרא "אופניים על קו המים". "מדובר בפרויקט ספורט ייחודי המאפשר לרוכבי כביש לא לסכן את חייהם ולרכוב במקום בטוח", הצהיר אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל.

מותו של רוכב האופניים שניאור חשין בתאונה העלה שוב לכותרות את מצוקת רוכבי האופניים בישראל. המפגש של רוכבים עם נהגים עבריינים גובה בשנים האחרונות קורבנות רבים ולא מעט פצועים. באופן אירוני, טל מור, החשוד בהריגת חשין, הוא תושב כפר ברוך.

"קשה לי להבין למה מזלזלים בנו כל כך. זו תרבות עולם שלישי", אמר לפני שנה ל"הארץ" רוכב האופניים יגאל צפתי, בן 71, שנפצע קשה ממכונית בעלייה לגולן. "אני רוכב באיטליה ובצרפת - זה פשוט מעורר קנאה לראות לאיזה כבוד זוכים שם רוכבי האופניים".

היחס לרוכבי האופניים בישראל רחוק מאוד מזה שזוכים לו חבריהם באיטליה ובצרפת; עד כה טרם קידמה המדינה פתרון בעבור הרוכבים. בעוד בעבור רוכבי השטח נפרצו ונכבשו מאות קילומטרים של מסלולים לרכיבת אופניים, לא נסלל בישראל אפילו מסלול אחד עבור רוכבי הכביש.

בשלב הראשון ייסלל מסלול סביב מאגר המים, תיבנה גדר, ייעשה ותוצב תאורה שתאפשר רכיבת לילה. בשלב השני מתוכנן לקום מבנה בכניסה למסלול ובו חנות אופניים, בית קפה, חדר כושר וחדרי הלבשה.

בצר עצמו נמנה עם קהילת רוכבי האופניים. "עד לפני כמה שנים רכבתי על הכביש, אבל אחרי שגולן שלמון, אלוף הארץ, נהרג בכביש הסרגל מפגיעת מכונית, איפסנתי את אופני הכביש במחסן ונשארתי רק עם אופני השטח. אנחנו מאבדים מדי שנה אנשים מצוינים בתאונות הללו".

לדברי בצר, "במועצה האזורית יש אלפי רוכבים שבהיעדר אופציה בטוחה רוכבים על הכביש ומסכנים את חייהם. הנופים ואתריו הרבים של העמק הם מוקד משיכה ובסיס למסלולי רכיבה רבים, והמסלול שנקים יכול להיות ליבה תיירותית של ספורט הרכיבה".

כיום בישראל אין ולו מסלול אחד לרכיבת אופני כביש שייעודו המקורי הוגדר ככזה. יש כמה מסלולים ביערות ובפארקים עירוניים, אולם אלה לא יוחדו לרוכבי אופניים בלבד וגם משתמשים נוספים יכולים לעלות עליהם.

בוני אשל, יושבת ראש איגוד רוכבי האופניים בישראל, אמרה כי "זהו צעד ראשון בהכרה ברוכבי אופני כביש ובצרכים שלהם. צריך לעשות מסלולים נוספים בשאר חלקי הארץ". עם זאת, אמרה אשל כי "המסלול המוצע מתאים לאימונים ספציפיים - רכיבה במהירות, פניות וטקטיקה. רוכב מקצועי עושה אימון אחד כזה מדי שבוע. בעבור מרבית הרוכבים שחלקם נוסעים כ-150 ק"מ באימון בודד, צריך פתרונות נוספים. אנחנו מבקשים מסלולים לרוכבי אופניים לצד כבישים מהירים, דוגמת כביש שש וכביש החוף".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ