נמלת האש מוסיפה להתפשט בישראל: התגלתה גם בכרמל

צפריר רינת
צפריר רינת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

נמלת האש, בעל החיים המוגדר כאחד ממאה המינים הפולשים הגרועים ביותר בעולם, ממשיכה להתפשט באזורים שונים בישראל. על פי חוקר בטכניון העוקב אחר הנמלה, היא התגלתה בשבוע שעבר גם באזור זכרון יעקב והכרמל, לאחר שהופיעה בשנים קודמות בעמק הירדן, הגליל, השרון וגוש דן.

נמלת האש הגיעה לישראל בתוך עצים שיובאו ממרכז אמריקה לצרכים תעשייתיים. שבבי עצים אלו שנמכרו למשתלות כמצע לגינות היו הבסיס להתפשטות הנמלה. מדובר בבעל חיים שגודלו כמילימטר וחצי, הפוגע במינים מקומיים של חרקים ותוקף עיניים של יונקים. עקיצת הנמלה מכאיבה ביותר, ובאזורים שונים בעולם היא הפכה למטרד חמור לתושבים בשל הקושי הרב בהדברתה.

נמלת האש התגלתה בישראל לראשונה לפני כחמש שנים במהלך מחקר שנערך מטעם אוניברסיטת תל אביב. רועי פדרמן, חוקר בטכניון, עורך מחקר על הנמלה בהנחיית פרופ' יוחאי כרמל והוא ערך מודל ממוחשב שנועד להעריך את אזורי ההתפשטות האפשריים שלה.

פדרמן טוען שאחד הגורמים העיקריים המסייעים לנמלה להתבסס הוא השקיית גינות ושדות היוצרת סביבה הדומה לאזור הגידול הטבעי של הנמלה. פדרמן בדק את יעילות שיטות ההדברה בישראל ולדבריו יש להשתמש בעיקר בשימוש של חיפוש ישיר של קני הנמלים כדי לייעל את הפעולות למניעת התפשטותה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ