עתירה: די לניסויים בחתולים ערים באוניברסיטת בן-גוריון

4 עמותות למען בעלי חיים פנו למשרד הבריאות, לאחר ששמעו על המחקר לחקר המוח המתנהל בבאר שבע, אשר לטענתן אינו עומד בנוהלי המועצה נגד ניסויים בבעלי חיים

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

ארבע עמותות למען בעלי חיים פנו למועצה לניסויים בבעלי חיים במשרד הבריאות בדרישה לעצור מחקר ראשון מסוגו בישראל, הנערך בחתולים ערים, במעבדה לחקר המוח באוניברסיטת בן-גוריון. לטענתן, במחקר מוקלטת פעילותם המוחית של החתולים, כשהם כלואים במתקן ריסון, ומוזרק לפיהם מזון באמצעות צינורית כדי לשמור שיהיו ערים.

בדרך כלל, מחקרים בחקר המוח מבוצעים בארץ בחתולים מורדמים ואף מומתים. במחקר הנוכחי, המתבצע במעבדתו של ד"ר עופר דונחין, חוקר מוח בכיר במחלקה להנדסה ביורפואית בבן-גוריון, מתבצעת קריאת הפעילות החשמלית בתאי פורקינג'ה (Purkinje) באזור המוח הקטן בחתולים ערים.

מדובר במחקר שהחל לאחרונה, לאחר מחקר ראשוני שממצאיו דווחו בספרות המדעית בפברואר 2009. במהלך המחקר עוברים החתולים ניתוח בהרדמה, שבו מבוצע פתח בראשם, ובהמשך סדרה של קריאות מוחיות בחתולים, המבוצעת באופן חריג כשהם ערים.

לפני חודש פנתה נציגת העמותות למען בעלי חיים במועצה לניסויים בבעלי חיים, רחל אדם, ליו"ר המועצה לניסויים בבעלי חיים במשרד הבריאות, פרופ' אהוד זיו, וביקשה לברר טענות באשר לסבל שחווים החתולים המשתתפים במחקר. בהנחייתו של זיו נשלחו למעבדתו של דונחין הרופאה הווטרינרית והיועץ המדעי במועצה, ובתום הביקור שבו בחנו שניים מהחתולים, כתבו דו"ח, ובו קבעו כי המחקר מתבצע לפי כל הנהלים ודרישות המועצה.

בהמשך פנו נציגי העמותות פעם נוספת לזיו, בבקשה לקבל היתר לבקר בעצמם במעבדה ולצפות בחתולים במהלך הניסוי. משלא נענתה בקשתם, החליטו ארבע עמותות הפועלות למען בעלי חיים לדרוש את הפסקת הניסוי.

במכתב שנשלח השבוע לזיו ולנשיאת אוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' רבקה כרמי, דרשו נציגי העמותות להפסיק לאלתר את המחקר. "המחקר מבוצע בחתולים ערים, תוך חשיפתם לסבל ממושך וקיצוני", טוענות העמותות באמצעות בא כוחן, עו"ד שגיא אגמון. לטענתן, המחקר אינו עומד בתנאי חוק ניסויים בבעלי חיים משנת 1994, הדורש מידתיות בביצוע ניסויים בבעלי חיים בארץ. "קיים חוסר מידתיות מוחלט בין הסבל הנגרם לחתולים לבין התועלת המדעית המינורית שאפשר ותנבע מהניסוי ", טוענות העמותות, ששוקלות פנייה לערכאה משפטית.

מנהלת עמותת "מאחורי דלתות המעבדה", ענת רפואה, המובילה את הדרישה לעצירת המחקר, מסבירה כי "לא ניתן לבקש מחתול לשבת מעל לשעה מבלי לזוז במתקן ריסון השובר אותו פיזית ונפשית, עד למצב של חוסר אונים. במצב זה הנטייה של החתול להירדם, והזרקת מזון לפה כדי להותירו ער היא פעולה אכזרית ולא מידתית. אנו דורשים כי לפני כל מתן היתר לניסוי בארץ תישקל המידתיות, כפי שדורש החוק".

משרד הבריאות ופרופ' זיו מסרו בתגובה כי "לאחר דו"ח הביקורת הובהר כי נציגי העמותות במועצה מוזמנים לבקר במעבדה ולהתרשם אישית, אך עד היום הם לא חזרו אל המועצה עם מועד שעשוי להתאים להם. עניינית לפנייה, התברר כי בפועל מדובר בשני חתולים בלבד. במהלך המחקר החתול מאומן להיכנס מרצונו לערסל שישמשו בניסוי. אין חריגה מתנאי אישור הניסוי, המבטיחים את הרווחה המרבית האפשרית לחתולים. החתולים ידידותיים לבני האדם ולא הראו שום סימני סבל. ".

מאוניברסיטת בן-גוריון נמסר כי "החברה מעניקה לאנשי מדע באשר הם הכשר להשתמש בבעלי חיים לצורכי מחקר והוראה, מתוך הבנה כי המחקר העושה שימוש בחיות עשוי לקדם את המין האנושי ולהציל חיי אדם. עם זאת, המגמה בעולם וגם באוניברסיטת בן-גוריון היא להשתמש ככל הניתן בתחליפים לחיות, על מנת למזער ולמנוע סבל מיותר מחיות מעבדה. במחקר הספציפי, לטענות אין כל אחיזה במציאות. נציגי המועצה ביקרו במעבדתו של דונחין, שחשף בפניהם את תהליך הניסויים בחתולים, וקבעו חד-משמעית כי הניסויים מתבצעים כחוק ולפי כל הנהלים ודרישות המועצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ