הסתיימו עבודות השימור של ציורי קיר בפטרה

מומחי שימור אנגלים חשפו את יצירות האמנות שצוירו לפני כ-2,000 שנה בעיר הנבטית הקדומה

אסף שטול-טראורינג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסף שטול-טראורינג

למבקרים בארמונות הנבטיים של פטרה, ובראשם אל-חזנה, מומלץ מעתה לצאת מהדרך המתוירת ולבקר גם בסיק אל-בריד - פטרה הקטנה - במרחק חמישה קילומטרים מהאתר המרכזי. בשבוע שעבר סיימו מומחי שימור אנגלים ממכון קורטולד לאמנות בלונדון לנקות ולחשוף שם את צבעיהם ואת עושרם של ציורי קיר נבטיים בני כ-2,000 שנה, המעטרים את קירות אחד החללים במקום. על פי דיווח הגרדיאן, מלאכת השימור נמשכה בסך הכל שלוש שנים, ובמהלכה הוסרו שכבות לכלוך, פיח וגרפיטי מהציורים.

"מדובר ביצירה מוכרת מהמאה הראשונה לספירה, אולי סוף המאה הראשונה לפני הספירה", אומר פרופ' יוסף פטריך מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית, העוסק בין היתר בתולדות הנבטים וביצירתם; "הציור מופיע על תקרה קעורה מעל אגף שהיה מיועד כנראה לאירוח ולסעודות. ציור גדול כזה, שמראה דמויות של נערים מכונפים שמייצגים את אל האהבה וגם של ציפורים, זה באמת דבר יוצא דופן. ציורי קיר אחרים מוכרים בפטרה בבתי פאר, אבל שם הם לא פיגורטיביים אלא ציורים שמציגים מבנים מאוד מרשימים".

באזור של סיק אל-בריד יש מספר רב של חללים עם ספסלי ישיבה, ככל הנראה חדרי הסבה שיועדו לטקסים שונים ולשהייה של הסוחרים השונים לפני הירידה והחצייה של הערבה לכיוון עזה.

הנבטים היו אומה ערבית, שבמאה ה-4 לפני הספירה החלה לעסוק בסחר, בדרך השיירות שהובילה מדרום מערב לים התיכון. לדברי פרופ' פטריך, "הם השתלטו על הקצה האחרון של דרך השיירות, שהיה החוליה המקשרת עם העולם המערבי. המרכז שלהם היה בבקעה של פטרה ודרכה עברו השיירות אל הים התיכון. במאה הראשונה לספירה הפכה פטרה לאחת הערים היפות ביותר באזורנו, עם מקדשים מפוארים, רחובות, חנויות ובתי מגורים מפוארים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ