אחרי מאות שנים: העולם נרפא מדבר הבקר

במאי השנה צפוי הארגון העולמי לבריאות בעלי חיים להכריז באופן רשמי על הכחדת המחלה שגרמה למחסור במזון ולפגיעה בחקלאות

אסף שטול-טראורינג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסף שטול-טראורינג

אחרי מאות שנים שבהן מגפת דבר הבקר גרמה למותם של מיליוני בעלי חיים ברחבי העולם ותרמה עקב כך למחסור במזון ואף לרעב ולתמותה בקרב אוכלוסיות המתבססות על חקלאות, מאמצים בינלאומיים מתמשכים הביאו להכחדת המחלה - כך הודיע ארגון המזון והחקלאות העולמי של האו"ם.

זוהי המחלה השנייה בהיסטוריה של האנושות שהוכחדה, לאחר שב-1980 חוסל נגיף האבעבועות השחורות (שעדיין מוחזק במעבדות בודדות בעולם), וזוהי המחלה הראשונה של בעלי חיים שהוכחדה לחלוטין. במאי 2011 צפוי ארגון העולמי לבריאות בעלי חיים להכריז באופן רשמי על הכחדת המחלה.

מקור מחלת דבר הבקר (Rinderpest) הוא בווירוס שמועבר במגע ומתפשט במהירות בבקר שאינו מחוסן. מלבד עדרי בקר, המחלה עלולה לפגוע גם בחזירים ובמספר מיני חיות בר. המחלה אינה פוגעת ישירות בבני אדם, אולם שיעורי התחלואה הגבוהים, כמו גם שיעורי התמותה שמגיעים ל-80%, הביאו לפגיעה מתמשכת באוכלוסיות באפריקה ובאסיה. במאה ה-19 גרמה המחלה למגפה רחבת היקף בקרב עדרי בקר באפריקה, ועל פי הערכות הובילה למות שליש מאוכלוסיית אתיופיה.

העולם ניצח את המחלה. תצלום: אי-פי

לדברי פרופ' סטיבן קפלן מהאוניברסיטה העברית, מומחה להיסטוריה של אתיופיה, "בסוף המאה ה-19 היו בכמעט כל מזרח אפריקה, מאתיופיה ועד לדרום אפריקה, מגפות של דבר הבקר שפשוט הרסו שם חברות שלמות. זה כנראה קשור לייבוא בקר, אולי הודו, בדיוק בתקופה שמתחילה נוכחות אירופית באזורים אלה. באתיופיה מתו בתוך תקופה קצרה הרבה מעדרי הבקר, ואז התחיל מחסור באוכל - לא רק בשר וחלב אלא גם דגנים, מכיוון שלא ניתן היה לחרוש את השדה".

עד תחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת המשיכה המחלה לפגוע במקנה בדרום אסיה, במזרח התיכון ובאפריקה ואף גרמה לנזקים של 2 מיליארד דולר בניגריה. ב-1994 התפרצות של המחלה בפקיסטאן גרמה למותם של 50,000 ראשי בקר ותאו. ב-2001 נרשמה בקניה ההתפרצות הידועה האחרונה של המחלה.

על פי משרד החקלאות, התפרצות של דבר הבקר בישראל אירעה בפעם האחרונה בשנת 1983, בעקבות התפרצות המחלה בלבנון שנה קודם לכן, ומאז לא נצפתה בארץ. "בהתפרצות ב-1983 "הופיעה המחלה בעשרה עדרים בלבד, זאת בזכות החיסונים הנרחבים שניתנו מבעוד מועד", נמסר ממשרד החלקאות. "מאז לא התגלתה שוב המחלה בישראל. במהלך העשור האחרון לא נרשמו מקרי דבר הבקר במדינות המזרח התיכון. מדינת ישראל הוכרזה באופן פרטני כמדינה נקייה מהמחלה, ולצדה הוכרזו כנקיות מדינות נוספות, בהן: טורקיה, עיראק, איראן, ירדן ולבנון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ