3 הרוגים ופצוע אנוש בדליפת גז בבתי הזיקוק בחיפה

במהלך הלילה מת מפצעיו תאמר אל חאג' מהכפר יפיע. אתמול נהרגו כתוצאה מהדליפה ג'ורג' זעאתרה ותאמר מרג'יה, קרובי משפחה מהכפר יפיע

אלי אשכנזי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי אשכנזי

עלה לשלושה מספר ההרוגים בדליפת הגז אתמול (שלישי) בבתי הזיקוק לנפט (בז"ן) במפרץ חיפה, לאחר שבמהלך הלילה מת מפצעיו תאמר אל חאג', בן ה-18 מהכפר יפיע. אתמול נודע כי בתאונת העבודה נהרגו ג'ורג' זעאתרה בן 31, ותאמר מרג'יה בן 33, שני קרובי משפחה מהכפר יפיע. אדם נוסף נפצע באורח אנוש, ושבעה בני אדם נוספים נפצעו באורח קל.

דליפת הגז ארעה כתוצאה מתקלה במערכת הגז של לפיד בתי הזיקוק. החומר שדלף לאויר הוא מימן-גופרתי, המהווה תוצר לוואי בתהליך זיקוק הנפט המבוצע במקום.

צוותי מד"א מרחב כרמל שהוזעקו למקום התאונה החלו לבצע פעולות החייאה בארבעת העובדים, בגילאי 30-50, שנפצעו באורח אנוש משאיפת גז ואיבדו את הכרתם. הארבעה פונו במצב אנוש למחלקת טיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם בחיפה, כאשר לאחד הנפגעים חזר הדופק לפעום באופן עצמאי. שניים מהפצועים, ג'ורג זעתרה ותאמר מרג'יה, בני דודים מהכפר יפיע, שליד נצרת, מתו בבית החולים.

שלושה עובדים נוספים שלא חשו בטוב פונו למרכז הרפואי בני ציון במצב קל, שני עובדים נוספים פונו גם הם במצב קל למרכז הרפואי כרמל. שני חובשי מד"א שטיפלו בנפגעים חשו ברע ופונו במצב קל לבית החולים רמב"ם.

"תאונת עבודה שנגרמה בגלל רשלנות"

הפראמדיק ארז גלר, שהגיע למקום התאונה ופיקד על פעולות מד"א, סיפר כי "דווח לנו על אירוע מורכב שבו יש מספר מחוסרי הכרה. הזנקנו למקום צוותים רבים של טיפול נמרץ ונכנסנו למקום רק אחרי אישור מגורם מקצועי". גלר תיאר את אשר נגלה בפני הצוותים: "מצאנו במקום מספר מחוסרי הכרה, בהם שניים שהיה צורך להוריד מגובה מספר מטרים מהמתקן עליו עבדו. חילצנו אותם למקום מוגן שבו הקמנו נקודת טיפול. התחלנו לבצע בו זמנית פעולות החייאה בארבעה בני-אדם". לדבריו, "מדובר באירוע מורכב מאד, הקרוב מאד לאירוע רב-נפגעים".

לדברי שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, "לא מדובר בארוע סביבתי, אלא בתאונת עבודה שנגרמה בגלל רשלנות. באופן חד-משמעי מדובר היה באירוע נקודתי שלא היתה יכולה להיות לו כל השפעה סביבתית. לא עבדו שם לפי הנוהלים. לו היו עובדים כנדרש עם מערכת הגנה סגורה זה לא היה קורה".

כץ הוסיף כי יש פיקוח של המפעל על נוהלי העבודה והוא שיער כי בין הנפגעים באירוע גם עובדים שנחלצו לעזור לחבריהם שהיו על מתקן במפעל. הוא הוסיף כי החומרים הרעילים שפגעו בעובדים כללו תרכובת של חומרים, בהם גם מימן-גופרתי (H2S).

ג'ורג' זעאתרה (למעלה), תאמר מרג'יה ותאמר אל חאג'(למטה). תצלום: חגי פריד ואתר alarab.net

לאיזור בתי הזיקוק הגיעו גם אנשי המשרד להגנת הסביבה אשר החלו לבדוק את סיבות התאונה ווידאו כי אין חשש להמשך דליפת החומר הרעיל. בתחילה היה חשש כבד להתלקחות אש במקום, אולם כעבור שעה קלה הודיעו אנשי המקצוע כי התקלה שגרמה לדליפת הגז תוקנה וכי אין כל חשש להתלקחות.

למקום הגיעו גם כוחות משטרה גדולים ממרחב חוף ואחרי שהתברר באופן ודאי כי אין חשש להתלקחות במקום ולפגיעה נוספת, פעלו לפינוי צירי התנועה באיזור, כמו גם לפתיחת הציר לפינוי הפצועים. בעקבות המקרה הודיעו במשטרה כי החלו בחקירת האירוע, בשיתוף משרד התעשיה.

בעקבות התאונה הקשה אמרו הערב בארגון הסביבתי "מגמה ירוקה" כי האירוע מוכיח כי אין לסמוך על בתי זיקוק שיעמדו בהוספת מתקן הפצחן המימני, הדורש מיומנות גבוהה במיוחד. מהארגון נמסר עוד כי "המתקן נועד להגדיל את רווחי בתי זיקוק, וזאת על חשבון ביטחון הציבור. עד כה בתי הזיקוק לא הוכיחו את עצמם בעמידה בתקני זיהום אוויר, כפי שהתחייבו לפני כארבע שנים. אנו קוראים למשרד להגנת הסביבה: עד שבז"ן לא יוכיחו כי הם ראויים לכך - אסור לתת להם להתרחב".

מבתי הזיקוק נמסר בתגובה כי "מתקני בתי הזיקוק מודממים בחודש האחרון בשל טיפול תקופתי. כחלק מהעבודות עלו העובדים לטפל במתקן המכיל גז בלבוש הולם, הכולל מסיכות. מסיבה שאינה ברורה הם נפגעו משאיפת גז". בבז"ן מבהירים כי אין חשש לדליפת גז ושלא התרחש פיצוץ. עוד נמסר כי החברה נמצאת כרגע בהליך בדיקת האירוע ונסיבותיו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ