חידוש במחלוקת: סיגריה אלקטרונית לא מסרטנת ולא ממכרת

לטענת היצרנים, הסיגריה האלקטרונית לא מייצרת כימיקלים וגזים הגורמים לסרטן כמו בסיגריות רגילות; רשויות הבריאות העולמיות מטילות ספק

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סוכנויות הידיעות

בייג'ין (אי-פי). עם גופה הלבן והדקיק היא נראית בדיוק כמו סיגריה רגילה. היא אפילו פולטת מה שנראה כמו עיגולי עשן. הסיגריה האלקטרונית "רואיין V8", היא רק אחת מסדרה של סיגריות אלקטרוניות שמושכות את תשומת לב הציבור בסין, בארה"ב ובמדינות אחרות - למורת רוחן של רשויות הבריאות ברחבי העולם.

הסיגריה האלקטרונית משווקת כפתרון בריא יותר לעישון וכדרך להיגמל מהתמכרות. לטענת היצרנים, בסיגריה אין תהליך בעירה, ולכן היא גם לא מייצרת כימיקלים וגזים הגורמים לסרטן כמו בסיגריות רגילות. כמו כן, הסיגריה לא גורמת לעישון פסיווי ולכן אין כל בעיה לעשנה במקומות בהם אסור לעשן.

הניקוטין בסיגריה האלקטרונית נספג במחסנית זעירה המכילה פרופילן גליקול, נוזל צמיג המתאדה במכונות עשן במועדוני לילה או תיאטראות ומשמש חומר ממוסס במאכלים מסוימים. כשאדם לוקח שאיפת סיגריה מהסיגריה האלקטרונית, התמיסה נשאבת דרך מרסס ויוצאת כתרסיס עדין הנראה כמו עשן.

רוב צרכני הסיגריות האלקטרוניות רוכשים אותן באינטרנט, ומחירן נע בין 60 ל-240 דולר. חפיסת סיגריות אלקטרוניות כוללת מטעני סוללות ומחסניות בטעמים שונים (מפירות ועד מנטה) וברמות ניקוטין שונות (מאפס - סיגריה שיש בה עשן בטעמים בלבד - ועד ל-16 מ"ל, שיעור הגבוה מזה הקיים בסיגריה רגילה).

מערך השיווק של הסיגריה עשוי להיות תוקפני: את "העשן הלא מעשן" אפשר היה לראות למשל בטקס פרסי הקולנוע הבריטי האחרון, שם חולקה הסיגריה למוזמנים. באתר האינטרנט של היצרנית בלונדון, "גמוצ'י", נראית אשה המציעה באופן מגרה את אחת הסיגריות האלקטרוניות שלה. "הן נראות כמו, הן מרגישות כמו והן נטעמות כמו טבק מסורתי, אבל הן לא. הן בריאות יותר ומציעות חלופה מספקת. הצטרפו כבר היום למהפכה!", היא אומרת.

אך רשויות הבריאות העולמיות מטילות ספק במהפכה. בספטמבר האחרון פרסם "ארגון הבריאות העולמי" (WHO) הצהרה לפיה אין שום ראיות התומכות בכך שסיגריות אלקטרוניות הן תחליף בטוח לעישון או שהן מהוות פתרון לגמילה מהתמכרות. הארגון קרא ליצרנים להפסיק לשווק את הסיגריות האלקטרוניות כגמילה מסיגריות, במיוחד משום שהמוצר עלול לפגוע במאבק למניעת עישון. רכז המלחמה בעישון בארגון הבריאות העולמי, טימותי לאורי, אמר שארגונו מוטרד מכך שלא בוצעו מספיק מחקרים ואין מספיק מידע על החומרים בסיגריה האלקטרונית ועל השפעותיה רחוקות הטווח. שלא כמו טיפולים אחרים בתחליפי ניקוטין, בסיגריות האלקטרוניות טרם בוצעו בדיקות מספקות.

העובדה שהסיגריות נמכרות באינטרנט מקשה עוד יותר את הפיקוח. "המינהל למזון ולתרופות" אסר את שיווקן של כמה מסוגי הסיגריות האלקטרוניות משום שהן מוגדרות כתרופה שטרם אושרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ