חוקרת: "כת האיסיים היא המצאה דמיונית; זה כמו להגיד שהמדינה הוקמה על ידי 'הירוקים'"

הייתכן כי שישים שנות מחקר של מגילות ים המלח, הנחשבות לתגלית הארכיאולוגית המשמעותית ביותר במאה האחרונה, התבססו על טעות?

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עפרי אילני
עפרי אילני

בספרו של יוספוס פלביוס "מלחמות היהודים", מתאר ההיסטוריון היהודי קבוצה אידיאליסטית משונה שחיה בממלכת יהודה בתקופה שלפני חורבן בית המקדש. האיסיים, כפי שתוארו על ידי יוספוס, היו יהודים נזירים שחיו במעין קומונה מבודדת ללא נשים. הם לבשו בגדים לבנים פשוטים, וחלקו את כל רכושם המועט זה עם זה. מדי יום, הם היטהרו באמצעות טבילה במים קרים וקיימו טקסים מיסטיים שאיפשרו לחלקם לחזות את העתיד.

מאז נכתב, תיאורה של הכת היהודית המסתורית עורר את דמיונם של רבים לאורך הדורות. אלא שתיאורו הקצר של יוספוס הוא כמעט התיאור היחיד של הכת, שמנהגיה שונים וזרים ליהדות המקובלת. ב-1947, כאשר הגיעו כמה ממגילות קומראן לידיו של הפרופ' אליעזר סוקניק מהאוניברסיטה העברית, הוא הסיק שהמגילות הגנוזות נכתבו על ידי חברי כת יהודית שחיה ליד ים המלח.

מאז ועד היום, סבורים רוב החוקרים שהמגילות - שנחשבות לתגלית הארכיאולוגית המשמעותית ביותר במאה האחרונה - נכתבו על ידי האיסיים. ואולם, במחקר חדש שיפורסם בקרוב על ידי הפרופ' רחל אליאור, ראש החוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית ומהחוקרות הבכירות של המיסטיקה היהודית, היא טוענת שהאיסיים לא היו ולא נבראו. אליאור מבקרת בחריפות את העמדה השלטת בחקר מגילות קומראן, על פיה המגילות נכתבו על ידי האיסיים. לדבריה, "60 שנות מחקר התבזבזו בניסיון למצוא את האיסיים במגילות. אבל אלה לא היו קיימים, אלא הומצאו על ידי יוספוס. זאת היסטוריה של טעויות שהיא פשוט הבל ורעות רוח".

שאלת זהותם של כותבי מגילות ים המלח נתונה במחלוקת עזה בין החוקרים. רוב חוקרי המגילות סבורים שהן נכתבו על ידי האיסיים, או על ידי קבוצה דומה שחיה ליד ים המלח. קבוצה קטנה של חוקרים סבורה שהמגילות נכתבו בירושלים או במקום אחר, והובאו לים המלח בתקופה כלשהי. בשבוע שעבר, התלקחה המחלוקת בעקבות מעצרו של רפאל גולב, בנו של חוקר המגילות פרופ' נורמן גולב מאוניברסיטת שיקגו, שהתחזה לפי החשד לחוקר אחר כדי להכפיש את שמו. גולב טען שהמגילות לא נכתבו על ידי האיסיים, וש"חסידי" האיסיים מנסים להשתיק את טענותיו. הוא מתאר את בכירי חוקרי המגילות כגילדה או כת - מלוכדת ופנאטית לא פחות מ"כת קומראן" שכתבה לטענתם את המגילות.

אליאור תציג את עמדתה בספר "זיכרון ונשייה - סודן של מגילות מדבר יהודה", שייצא בימים הקרובים. לדבריה, "גולב מציג את עמדתו בצורה קיצונית ולכן הוא הפך לאישיות לא לגיטימית בין החוקרים". עם זאת, היא מקבלת חלק ניכר מביקורתו על הממסד של חוקרי המגילות. "במשך 50 שנה, חקר המגילות היה בידי אנשים שהכניסו הכל לכיס האחורי שלהם ואמרו: זה רק שלנו. נגד זה גולב יצא", היא אומרת.

לטענתה של אליאור, יוספוס המציא את האיסיים בהשראת התיאורים של אורח החיים בעיר היוונית ספרטה. "אין שום עדות היסטורית בעברית או בארמית שכוללת את האיסיים. לא יעלה על הדעת שאלפי אנשים חיו חיי נזירות בניגוד לחוקי התורה, ואיש לא כתב על זה כלום".

אם כן, מי כתב את המגילות? לטענתה של אליאור, כותבי המגילות היו הצדוקים, צאצאיו של צדוק, הכהן הגדול שהכתיר את שלמה המלך. לדבריה, הן היו שייכות לבית המקדש, והובאו לאזור ים המלח כדי להגן עליהן. "במגילות מוזכרים בעברית צלולה הכהנים בני צדוק. אז למה לקרוא להם איסיים?", אומרת אליאור, "זה עיוות של ההיסטוריה. זה כמו לטעון שמדינת ישראל לא הוקמה על ידי מפא"י, אלא על ידי מפלגת הירוקים".

הפרופ' חנן אשל מאוניברסיטת בר אילן, מבכירי חוקרי המגילות, סבור שהכחשת קיומם של האיסיים היא חסרת בסיס. "יש קבוצה של כמעט 70 חוקרים שמקבלים את הטענה שבקומראן חיה אחת מקבוצות האיסיים, ויש כמה אנשים שאומרים שכולנו מטומטמים ורק הם מבינים", הוא אומר. "בסרך היחד (אחת המגילות) מתוארת קבוצה קטנה של אנשים שחיו תוך שיתוף. שיסבירו לי איך יכול להיות שזה הגיע מירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ