מומחה: חשפתי מבנים שבנו בני ישראל עם כניסתם לארץ

את המתחמים חשף הפרופ' אדם זרטל בבקעת הירדן ואותם הוא מזהה כגלגל המקראית

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרי אילני
עפרי אילני

יומיים לפני חג הפסח, טוען ארכיאולוג מאוניברסיטת חיפה כי חשף מבנים בצורת כף רגל, שהוקמו על ידי בני ישראל בכניסתם לארץ. המתחמים הגדולים, שנמצאו בשנים האחרונות בבקעת הירדן על ידי הפרופ' אדם זרטל, הם לטענתו "האתרים הראשונים שבנו בני ישראל עם כניסתם לכנען והם מעידים על הרעיון המקראי של בעלות על הארץ באמצעות כף הרגל". צוות החפירה של זרטל חשף חמישה מתחמים בצורת כף רגל ענקית שאותם הוא מזהה כגלגל המקראית. להערכתו, הם שימשו באותה תקופה לסימון בעלות על טריטוריה.

רוב הארכיאולוגים בני זמננו אינם רואים ביציאת מצרים ובכיבוש הארץ אירוע היסטורי שיש לו הוכחות ארכיאולוגיות. זרטל הוא מהארכיאולוגים המעטים בישראל הטוענים שמצאו הוכחות ארכיאולוגיות לסיפור הכניסה לארץ. הממצא הידוע ביותר שגילה הוא מתחם בהר עיבל ליד שכם, שאותו זיהה כמזבח שבו נערך טקס הברית, כפי שמסופר בספר יהושע. ארכיאולוגים אחרים תיארו את המתחם כמגדל שמירה. זרטל טען לאחרונה שמצא גם שרידים לסימון מיוחד על כלי חרס שאופייני לישראלים הקדומים, זמן קצר אחרי כיבוש הארץ המתואר בתנ"ך. את הארכיאולוגים המטילים ספק בתיאור המקראי הוא כינה בעבר "מכחישי תנ"ך".

לפי ספר יהושע, גלגל הוא המקום שאליו באו בני ישראל לאחר שחצו את נהר הירדן. חוקרי מקרא העריכו שמקור השם של הגלגל הוא גל אבנים שהוצבו בו למטרות פולחן, אך עד כה לא הוצע שום אתר ארכיאולוגי לזיהוי הגלגל. לדברי זרטל, מאז שנת 1990 נחפרו בבקעת הירדן חמישה מתחמים בצורת כף רגל אנושית. כל המתחמים מתוארכים לראשית תקופת הברזל (מאות 12-13 לפני הספירה), ועל פי צורתם הם שימשו לכינוס של בני אדם. סביב שניים מהמתחמים נמצאו מסלולים בנויים ומרוצפים שרוחבם כשני מטרים ושימשו כנראה להקפת האתרים.

הפרופ' זרטל מציין שלכף הרגל נודעת חשיבות רבה במיוחד כסמל של בעלות על טריטוריה ושליטה על אויב. הוא סבור שיש קשר ישיר בין האידיאולוגיה המקראית, זו הרואה בכף הרגל ביטוי לבעלות על הארץ החדשה, לבין צורת המתחמים. לדבריו, מתחמי "כף הרגל" שימשו לכינוס טקסי של בני ישראל אחרי הכניסה לארץ. עם מעבר המרכז הדתי לירושלים והתגבשותו נכנס לתורה הציווי של עלייה לרגל לירושלים, שמקורו במתחמים שהתגלו בבקעת הירדן ובהר עיבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ