הבנק העולמי סותר את הודעתו של סילבן שלום: תעלת הימים עוד לא יוצאת לדרך

בעוד השר לפיתוח אזורי טען שסיכם עם הבנק העולמי על הקמת שלב ראשון בפרויקט, הודיע הבנק כי הנושא עדיין בבדיקה

צפריר רינת
צפריר רינת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

האם תעלת הימים יוצאת לדרך? תלוי את מי שואלים. הבנק העולמי פירסם היום (שני) הודעה העומדת בסתירה מוחלטת להצהרתו של השר לפיתוח אזורי והמשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, כי הצליח לסכם עם נשיא הבנק על הקמת שלב ראשון בפרויקט. הבנק טוען בהודעתו, שהוא ממשיך בהליך בדיקת הפרויקט ולא מזכיר כלל נכונות לבצע כבר עתה את השלב הראשון.

תוכנית תעלת הימים אמורה להביא להקמת תעלה שתעבור בשטח ירדן, ותספק מים באמצעות מתקן התפלה. הרכז של המלח והמים שנשאר לאחר התהליך יוזרם לים המלח ויסייע בבלימת ירידת המפלס של הים. השבוע יצאו הודעות מטעמו של שלום ולפיהן הוא הצליח, במהלך פגישה עם נשיא הבנק רוברט זוליק בשבוע שעבר בוושינגטון, להגיע להסכמה על ביצוע פיילוט לפרויקט, הכולל למעשה הקמת תעלה שתזרים כעשירית מהכמות המתוכננת להיות מועברת בתעלת הימים.

בהודעתו מהיום מאשר הבנק כי אכן התקיימה פגישה, שבמהלכה נדונו כמה נושאים אזוריים ובהם גם נושא תעלת הימים. עם זאת, הבנק מדגיש כי בפגישה הובהר שהוא ממשיך בבדיקת היבטים שונים של תוכנית התעלה. בין היתר הוא בוחן את ההיבטים הטכניים, הכלכליים, הסביבתיים והכספיים שלה. בהודעה נאמר כי בדיקה זו אמורה להסתיים רק ב-2011 ואין בה כל איזכור לביצוע שלב ראשון של הפרויקט, כפי שטען שלום.

הבנק העולמי ציין גם, כי הוא מכיר בחשיבות שיש לאספקת מים עבור ירדן ובפתרון הבעיות הסביבתיות הקשורות בים המלח. עם זאת הוא מציין שעד עתה לא הוחלט באיזו מידה ישתתף הבנק במימון התוכנית. "הבנק ישתף פעולה עם ירדן, ישראל והרשות הפלסטינית ויבדוק רעיונות שונים ובהם גם יישום בשלבים של הפרויקט", מצויין בהודעת הבנק.

ההודעות מטעמו של שלום גרמו לכעס רב בארגונים הסביבתיים בישראל, החוששים מההשפעות שיהיו להחדרת מי ים לים המלח וכן מפעולות הבנייה במהלך הקמת הפרויקט. ארגון "ידידי כדור הארץ - המזרח התיכון" טען שהודעתו של שלום עומדת בסתירה מוחלטת של עקרונות הפעולה של הבנק העולמי המחייבים בדיקה מוקדמת וכי לא יתכן שהבנק יתחיל בעבודות להקמת הפרויקט לפני שהשלים את בדיקתו.

לשכת שלום: הודעת הבנק תואמת את הודעת השר

מלשכתו של שלום נמסר בתגובה, כי הודעת הבנק העולמי תואמת לחלוטין את הודעת המשנה לראש הממשלה. "מעולם לא טענו שהבנק יממן את הפיילוט לפרויקט תעלת הימים. אמור לצאת מכרז בינלאומי והחברה שתזכה בו תפעל באחת משתי הצורות: או שהיא תממן את כל העלויות ותמכור בתמורה מים מותפלים במחיר שיקבע מראש לישראל, ירדן והרשות הפלסטינית או שהיא תקים את המיזם כקבלן עבור שלושת הגורמים אשר יממנו אותו בסיוע בינלאומי", נמסר מלשכת שלום.

עוד נאמר בתגובה, כי "בפגישת המשנה לראש הממשלה עם נשיא הבנק העולמי הגיעו השניים להסכמה בנוגע לקיומו של הפיילוט, זאת בהמשך לסיכום של השר שלום עם הירדנים. הפיילוט ייערך במקביל לבדיקת ההיתכנות של הבנק, וזאת במטרה להגיע לממצאים המדויקים ביותר לשם מימוש הפרויקט בכללותו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ