הפארק בעמק הצבאים בירושלים אושר, אבל בשביל הצבאים זה מאוחר

אחרי תשע שנות מאבק, התושבים ניצחו את היזמים, אבל בעמק בירושלים שרדו רק ארבעה צבאים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

אחרי מאבק של תשע שנים ניצחו תושבי הקטמונים והצליחו להעביר תוכנית לפארק צבאים בעמק פרי-הר הסמוך לבתיהם. אלא שלניצחון עלול להיות טעם מר, שכן ישנה סכנה של ממש שהצבאים לא יזכו ליהנות מהפארק שיוקם בשבילם. העדר שנתן לעמק את שמו, נמצא בסכנת הכחדה מיידית ובמקום נותרו רק ארבעה צבאים.

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בירושלים אישרה אתמול את התוכנית להקמת פארק טבע עירוני והעבירה את המלצתה לוועדה המחוזית. התוכנית כוללת שטח פתוח עבור עדר הצבאים החי במקום, גן בוטני, טיילת, שבילי אופניים ונקודות תצפית על הצבאים. סביב העמק התנהלו בתשע השנים האחרונות מאבקים עזים.

לפני שש שנים הצליחה קואליציה של ארגונים ירוקים וארגונים חברתיים משכונת הקטמונים ומשכונות נוספות לסכל תוכנית לשינוי ייעוד השטח החקלאי בעמק ולהפשרתו לבנייה. במקום התוכנית הזו החלו התושבים בתכנון עצמאי של העמק כפארק לטובת התושבים. הליך התכנון הייחודי נמשך כמה שנים ושותפו בו תושבי ירושלים, והארגונים שלחמו להגנת העמק. החלפת השלטון בירושלים נתנה זריקת עידוד לתוכנית, מאחר שראש העיר, ניר ברקת, הודיע על תמיכתו בה.

אולם ייתכן מאוד שהניצחון הגיע באיחור טרגי בשביל עדר הצבאים. קבוצת הצבאים הקטנה בודדה מהשטחים הטבעיים שסביב ירושלים לפני כ-15 שנה ומאז שרדה לבדה בעמק הקטן שהוקף בכבישים ראשיים ובשכונות. בשנות השיא חיו בעמק 25 צבאים ובכל שנה נולדו כמה עופרים. העמק הפך לאטרקציה ירושלמית ידועה וכמעט כל טיול בעמק הסתיים במפגש מרגש עם הצבאים. אולם בשנה האחרונה נפגע העדר בצורה אנושה.

עבודות בלתי חוקיות שביצע במקום יזם עצמאי גזלו מהצבאים שטח מרעה ומסתור רחב. אבל הנזק הגדול נגרם בשל להקת כלבים משוטטים שחדרה למקום והחלה לצוד את הצבאים. "עד עכשיו העדר היה צריך להתמודד עם טריפה של עופרים על ידי תנים שחדרו לעמק מפעם לפעם. אבל הכלבים היו מגיעים עשרה בכל פעם, תוקפים והורגים 4-5 צבאים בוגרים", מסביר עמיר בלבן, איש החברה להגנת הטבע שעוקב זה שנים אחר הצבאים במקום.

הכלבים תקפו את הצבאים במשותף וכך הצליחו לצוד גם צבאים בוגרים וחזקים. רק לאחר כמה חודשים נכנסו לפעולה השירות הווטרינרי ורשות הטבע והגנים והצליחו להביא לחיסול להקת הכלבים. בשבוע שעבר אישרה עיריית ירושלים תקציב לגידור זמני של העמק כדי להגן על הצבאים שנותרו במקום. העבודות להקמת הגדר טרם החלו. לאחר הקמת הגדר ואישור סופי של התוכנית מקווים המתכננים שניתן יהיה לשקם את קהילת הצבאים במקום לטובת התושבים. "אני לא מכיר דרמה סביבתית גדולה מהסיפור של העמק", אומר בלבן, "יזמים, שריפות, כלבים - אנחנו מתנדנדים בין אופוריה לייאוש כבר שנים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ