חבר חדש בטבלה המחזורית - יסוד כימי על שם קופרניקוס

האסטרונום הפולני קופרניקוס יזכה ליסוד כימי שייקרא על שמו - היסוד קופרניקיום, מספר 112 במערכה המחזורית. הסימול המקוצר של שמו יהיה Cp

עפרי אילני
עפרי אילני
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עפרי אילני
עפרי אילני

האסטרונום הפולני ניקולאוס קופרניקוס ידוע כמי שטען לראשונה שהשמש ניצבת במרכז מערכת השמש. בכך, הוא נחשב לאחד מאבות המדע המודרני. כעת יזכה קופרניקוס ליסוד כימי שייקרא על שמו - היסוד קופרניקיום, מספר 112 במערכה המחזורית. הסימול המקוצר של שמו יהיה Cp.

היסוד קופרניקיום נוצר לראשונה ב-1996, על ידי המדען הגרמני זיגורד הופמן. הוא זכה בתחילה לשם הזמני אונונביום (שמשמעותו בלטינית 112), אך הופמן ביקש להחליף את שמו. האישור הרשמי של השם החדש יתקבל רק בינואר 2010.

כמו רוב היסודות שאחרי אורניום (שמספרו 92), קופרניקיום הוא יסוד סינתטי - כלומר כזה שאינו קיים בטבע. יסודות אלה מיוצרים במעבדה באופן מלאכותי, על ידי שימוש במאיצי חלקיקים. הוא אינו יכול להתקיים לאורך זמן, אלא דועך בתוך זמן קצר. סך הכול, נוצרו רק כמה עשרות אטומים של קופרניקיום עד כה.

קופרניקיום אינו היסוד הראשון שנקרא על שם מדען: קדמו לו בין השאר אינשטייניום (99) שנקרא על שם אלברט איינשטיין, פרמיום (100) שנקרא על שם הפיזיקאי אנריקו פרמי, בוהריום (107) הנקרא על שם הפיזיקאי נילס בוהר ומייטנריום (109) שנקרא על שם הפיזיקאית ליזה מייטנר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ