צמחים פולשים ממינים זרים מאיימים על הטבע המקומי בישראל

עפ"י מחקר חדש, קיימים בטבע הישראלי 45 מינים זרים שרובם מוגדרים כפולשים. יותר משליש מהם נחשבים לאיום אקולוגי גבוה

צפריר רינת
צפריר רינת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

עכשיו זה רשמי, ישראל נמצאת תחת פלישה שמימדיה הולכים וגדלים. אין מדובר בצבאות זרים אלא בצמחים פולשים ממינים זרים המאיימים על הטבע המקומי. על פי מחקר חדש של מכון ירושלים לחקר ישראל ורשות הטבע והגנים, קיימים בטבע 45 מינים זרים שרובם מוגדרים כפולשים בגלל קצב התפשטותם. יותר משליש מהם נחשבים בעלי דרגת איום אקולוגי גבוהה.

טיונית החולות באזור שפך נחל הנעמן. תצלום: ז'אן מארק דופור-דרור

את המחקר החדש ערך ד"ר ז'אן מארק דופור-דרור, אקולוג המתמחה במינים פולשים. הוא עקב בין השאר אחרי אתרים כמו אזור החולות ליד קיבוץ פלמחים. המטיילים באזור זה נהנים משלל הפריחות של הצמחייה במקום, אך אינם מודעים לכך שהם חוזים במאבק הישרדות נואש של צמחים מקומיים.

חלק מהמינים היפים שרואים המבקרים בחולות פלמחים אינם מקומיים והם דוחקים את הצומח המקומי. למשל, הצמח הפולש טיונית החולות מכסה את החולות ומייצב אותם ובכך משנה לחלוטין את הנוף. בין השאר, הטיונית מכסה וממש דורסת את הצמח המקומי הנקרא לענה חד זרעית. לא רחוק משם, בחלק הדרומי של חולות פלמחים, נכבש נוף החולות על ידי העץ הפולש שיטה כחלחלה. זאת מבלי שרשות הטבע והגנים תצליח לעצור את הפלישה.

בגלל הנזקים שהם גורמים, נחשבים מינים פולשים של צומח וחי לגורם השני בחשיבותו בעולם בהיעלמות הטבע. במקרה של ישראל פוגעים צמחים פולשים בעיקר בשטחי חולות ובמקווי מים, סוגי שטחים שבהם שרדו מינים נדירים ויחודיים של צומח מקומי.

בין הצמחים המוגדרים בעלי סיכון אקולוגי גבוה, מציין מארק-דופור את העץ אילנתה בלוטית המשחרר חומרים כימיים המדכאים נביטה של צמחים מקומיים, והוא נפוץ בעיקר בהרי ירושלים. דוגמה נוספת הוא יקינתון המים המתפשט בנחלים. צמח זה, שפרט אחד שלו יכול לכסות בתוך שנה שטח של יותר מחצי דונם, גורם בין השאר לירידת ריכוזי החמצן במים. הוא התפשט כבר בנחל נעמן, ליד שמורת החולה ובנחל אלכסנדר.

"המחקר מראה שבדומה למדינות רבות בעולם, בישראל התבססו כבר מינים זרים רבים", אמר דופור-דרור עם פרסום המחקר, "אך יש גם מקרים מיוחדים כמו טיונית החולות שהובאה לכאן מארצות הברית כדי לייצב חולות וכיום אנו הארץ היחידה שבה היא הפכה למין פולש. ההיבט החיובי הוא שברוב המקרים ריכוזי הצמחים הפולשים הם קטנים וניתן לבער אותם, אבל צריך לעשות זאת באופן מיידי ולהתחיל עם מקווי מים. השבוע קיבלתי דיווח על עוד מין זר חדש בנחלים - תרד המים - שמקורו בדרום אפריקה, שהתגלה בתעלת ניקוז ליד נחל חרוד. כמו כן יש לקבוע רשימה של מינים זרים המהווים סיכון שאותם אסור יהיה לייבא לישראל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ