עמי אילון, איציק איתן ורם שמואלי גייסו את התנשמות למאבק על הגידולים

אלי אשכנזי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי אשכנזי

האלוף במילואים עמי אילון, מי שפיקד בעבר על שייטת 13, שלוחמיה עונדים על חזם את סיכת "כנפי העטלף", עבר השבוע הסבה לכנפי תנשמת. אילון, יחד עם שני קצינים בכירים נוספים בצה"ל, החל להדביר בעזרת תנשמות את מטעי הזיתים שהוא מגדל.

השימוש בתנשמות אמור לענות על הצורך של החקלאים בהרחקת עכברים ונברנים, צורך שהביא רבים מהם לפזר חומרי הדברה בשדות. ואולם, חומרים אלה גורמים הרעלות שרשרת, פוגעים במי תהום וכך גם בקרקע ובצומח. הרעל, שמחירו גבוה, אף עלול להותיר שרידי רעל באספסת המסופקת לרפתות החלב.

בהיותם חקלאים אורגניים, החליטו אילון, אלוף פיקוד מרכז לשעבר איציק איתן וראש להק מודיעין לשעבר, תא"ל במיל' רם שמואלי, לסייע בקידום פרויקט ההדברה הביולוגית, המשותף לחברה להגנת הטבע, משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה ואוניברסיטת תל אביב.

לדברי איתן, קל היה לגייס אותו לפרויקט. "אני מושבניק וחקלאי כבר יותר מ-30 שנה. אני מגדל זיתים ובננות ובנוסף לכך צפר חובב וצלם טבע".

אין היום ספק שהדברה ביולוגית היא חלק מהתהליכים הנכונים לטפל במזיקים". בימים אלה מעביר איתן את מטע הזיתים שלו לגידול אורגני, ולכן המעבר להדברה בעזרת תנשמות ובזים היתה מתבקשת.

השימוש בתנשמות כמדבירות החל לפני כ-20 שנה בקיבוץ שדה אליהו שבעמק בית שאן, הדוגל בחקלאות האורגנית. כיום יש בעמק כ-200 זוגות תנשמות, כשכל אחת מהן אוכלת כ-2,000 נברנים בשנה. לדברי הד"ר יוסי לשם, מהחברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב, המוביל את הפרויקט הלאומי "התנשמת היא מכונת ציד שבולמת את התפשטות הנברנים בשדות". השאיפה של לשם וחבריו היא להפיץ את ההדברה באמצעות תנשמות בכל השטחים החקלאיים בארץ.

במסגרת הפרויקט מוקמת בשנה האחרונה רשת של 1,640 תיבות קינון לתנשמות ובזים בשדות חקלאיים. לפרויקט התגייסה גם התעשייה הצבאית, שתרמה אלף ארגזי תחמושת שהוסבו לתיבות קינון לתנשמות ולבזים, המסייעים אף הם במאמצי הדברת הנברנים.

לדברי לשם, "הקצינים הבכירים קיבלו בשמחה את ארגזי התחמושת שהוסבו לתיבות הקינון, והתקינו אותם במטעי הזיתים שלהם, בתקווה שהתנשמות והבזים יקננו בנחלותיהם, ויחסלו את המכרסמים בשדותיהם. תוך מחזור ארגזי התחמושת למטרות חיוביות התורמות לסביבה בריאה יותר. ישנה חשיבות רבה לכך שהתעשייה ובכירים בצבא נוטלים חלק במיזמים סביבתיים, ומוציאים לפועל את נבואת הנביא ישעיהו "'וכיתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות...'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ