שיא בכנסת: מחוקקים מלמדים את הציבור להפר את החוק ולהתחמק מהיטל הבצורת

חמישה ח"כים קראו למרד אזרחי נגד היטל הבצורת, אך כעבור שעות ספורות חזרו בהם

צבי זרחיה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צבי זרחיה

כנסת ישראל שוברת שיאים: חמישה חברי כנסת, שנבחרו על מנת לחוקק, מלמדים את הציבור כיצד להפר את החוק. החמישה, בראשות ח"כ רונית תירוש (קדימה), הכינו חוברת הדרכה שמסבירה כיצד להימנע מיישום החוק שהשית היטל בצורת על צריכה עודפת של מים בבתים. הח"כים לא הסתפקו בחוברת, והודיעו כי בכוונתם להקים מטה מאבק נגד החוק ולקרוא לציבור לבטל את הוראות הקבע לרשויות המקומיות, כדי למנוע גבייה אוטומטית של חשבונות ארנונה ומים. ואולם, מרד המסים של הח"כים לא האריך ימים: עם פרסום הקריאה למרד אזרחי שיזמה תירוש, מיהרו הח"כים שהצטרפו אליה להתנער מקריאתה, ובעקבותיהם - גם תירוש עצמה.

אל תירוש הצטרפו הח"כים רחל אדטו ואורית זוארץ (קדימה), אחמד טיבי (תע"ל) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי). תירוש וטיבי יצאו, למעשה, נגד החוק של עצמם, שכן שניהם חברים בוועדת הכספים שחוקקה את ההיטל ביולי, במסגרת חוק תקציב המדינה הדו-שנתי. שעות ספורות לאחר פרסום קריאתם לציבור להפר את החוק, הודיעו אמש אדטו ואריאל שלא יתמכו במרד נגד מס הבצורת. אדטו אמרה כי תירוש הציעה לה שלשום להצטרף למכתב נגד המס, והסבירה כי חתמה על המכתב משום שהיא מתנגדת להיטל בצורה נחרצת, אך לדבריה, לא קראה למרד נגדו. אריאל אמר כי הוא מתכוון לפעול בדרך חוקית נגד המס, וכי לא יפעל נגד החוק. תירוש, לעומתם, הסבירה אמש שאינה קוראת למרד מסים, אלא להשהיית התשלום עד שימוצו המהלכים הפרלמנטריים.

יו"ר קדימה, ח"כ ציפי לבני, ביקשה להפריד בכל דרך בין הצעד שנקטה תירוש לבין המפלגה. "חוק הבצורת הוא חוק רע בעיני קדימה", אמרה, והדגישה: "מאחר שהיו טענות שיש קריאות להפרת חוק, הריני להבהיר שקדימה לא קוראת להפרת חוק בעניין. שוחחתי עם תירוש, והדברים נאמרים גם על דעתה".

בטוקבקים לידיעה על מרד המסים של הח"כים, שפורסמה אתמול באתר האינטרנט של "דה מרקר", הציע אחד הגולשים בסרקאזם כי "בפעם הבאה תוצע חוברת הדרכה כיצד לא לשלם מס הכנסה". ולא בכדי: הביקורת על היטל הבצורת לגיטימית, אך במקום שחברי הכנסת יפעלו בדרכים הפרלמנטריות המקובלות, הם מייעצים לציבור כיצד להתחמק מהתשלום, במקביל ליוזמות חקיקה בעניין.

כך חשב גם יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), שהגיב אתמול בתדהמה על היוזמה הפרלמנטרית החדשה. "תפקידו של ח"כ איננו ללמד את הציבור כיצד למרוד נגד החוק, אלא לפעול לשינויו אם הוא סבור שיש מקום לתיקון", אמר ריבלין.

חברי הכנסת אכן נערכים לתיקון המצב: בשבוע הבא תקודם יוזמת חקיקה בוועדת הכספים לביטול היטל הבצורת בחודשי החורף.

בד בבד, יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק לביטול ההיטל. לדבריה, "מדובר במס אלים נוסף המצטרף לשורה ארוכה של מסים חסרי היגיון אותם הטילה הממשלה על הציבור בישראל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ