תוכנית מקורות: המוביל הארצי יפנה את מקומו למוביל המים המותפלים

בתוכנית חומש שהציגה החברה כמתווה ליציאה ממשבר המים, היא מציעה גם להקים מוביל ארצי של קולחין. לראשונה, התוכנית כוללת הזרמת מים לפריפריה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

המוביל הארצי, פאר היצירה של משק המים הישראלי ומקור לגאווה לאומית, ייאבד בשנים הקרובות את תפקידו ההיסטורי: במקום להזרים מים מהכנרת עד לנגב, הוא ישמש בעיקר מוביל מים לאזור הצפון ומפרץ חיפה. על פי תוכנית חומש חדשה לפיתוח משק המים של חברת "מקורות", שהוצגה לרשות המים ואמורה לשמש מתווה ליציאה מהמשבר הנוכחי, אספקת המים למרבית תושבי ישראל תתבצע בעתיד באמצעות שורת מובילים חדשים, שיזרימו מים ממתקני התפלה באזור החוף. עם זאת, מימוש כל התוכניות הללו עדיין מוטל בספק בשל קשיים רבים בהבטחת התקציב הנדרש, שיגיע לשישה מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות.

התוכנית שהציגה מקורות מתבססת על ההתקדמות בהקמת מתקני התפלה ענקיים בין חדרה לאשקלון. בשנים הקרובות תושלם הקמתם של מתקנים באזור פלמחים ואשדוד. יחד עם המתקנים הקיימים, יסופקו לתושבי ישראל מים מותפלים בהיקף של 600 מיליון מטרים מעוקבים בשנה, וזה יהיה מקור מי השתייה העיקרי של מרבית אוכלוסיית המדינה.

מטרת התוכנית היא להבטיח את אספקת המים הללו מן המתקנים לכל אזורי הארץ. מדובר בהקמת מובילים גדולים רבים (צינורות תת-קרקעיים בקוטר גדול) ומתקנים לאגור את המים המותפלים. בין מתקן ההתפלה בחדרה שכבר פועל ובין אזור גוש דן, יוקם "מוביל מערבי" שיזרים את המים דרומה. ממתקן ההתפלה המתוכנן בחוף אשדוד יוקם מוביל חדש שיזרים את המים מזרחה, עד לחיבור עם קו מים חדש לירושלים. "אנחנו בונים למעשה מערכת של הובלת מים ארצית חדשה, והיא תהיה עוד יותר יקרה מהקמת המוביל הישן", אומר עידו רוזוליו, מנכ"ל חברת מקורות. "אנחנו צריכים להקים מאגרים כדי לקלוט את כל המים המותפלים", הוסיף עוזרו של המנכ"ל חגי שטדלר. "יתכן שבחורף גשום יהיה מצב שבו נצטרך לשקול הזרמת עודפי מים לנחלים".

תוכנית החומש של מקורות כוללת גם שיקום מספר רב של קידוחים שזוהמו, כדי שניתן יהיה לספק מהם מים שוב, וכן הרחבה משמעותית של רשת אספקת המים באזורי הפריפריה. כמו כן, התוכנית מכילה לראשונה מרכיב חשוב של שיקום נחלים, במסגרת פרויקט לשיקום נחל הירקון שעלותו תגיע ל-160 מיליון שקלים. לגבי הפריפריה מודים אנשי מקורות שכיום קיים קושי מבחינתם לספק מים לאזור הערבה, ועובדה זו מגבילה את היכולת לקלוט באזור אוכלוסייה חדשה.

מקור מים מרכזי נוסף, שעליו נסמכת החברה כיום וגם בעתיד, הוא קולחין (שפכים מטוהרים), המשמש לפי שעה להשקיה חקלאית. גם בתחום זה אמורות התוכניות של חברת מקורות לחולל שינוי מרחיק לכת. על פי החברה, כיום שורר חוסר יעילות באופן חלוקת השפכים, בשל הפיזור הרב של מתקני טיהור מבודדים. במסגרת התוכנית, חברת מקורות מציעה להקים מובילי שפכים בכל אזורי הארץ, ולחבר אותם בהדרגה למוביל ארצי של שפכים. כך ניתן יהיה להזרים שפכים מאזור הגליל המערבי לעמק בית שאן, ושפכים מאזור זכרון יעקב והכרמל לכיוון דרום.

על פי רוזוליו, עלות מימוש התוכניות תגיע ל-1.2 מיליארד שקלים מדי שנה בחמש השנים הבאות. מחצית מסכום זה תיועד למטרה המרכזית והחשובה ביותר: חיבור מתקני ההתפלה למערכת האספקה.

אם הגירעון לא ייפתר, מי ההתפלה יוזרמו לים

אלא שכבר כיום נתונה מקורות במצב של מחסור משמעותי בתקציבי הפיתוח. קושי זה נובע, בתורו, מקשייה של רשות המים להשיג את התקציב הנדרש לפיתוח, לאחר שלא הצליחה לממש את החלטותיה להעלות במידה ניכרת את תעריפי המים. תעריפים אלה היו אמורים לשמש כלי למימון הקמת מתקנים שונים. ועדת החקירה למשק המים התייחסה השבוע לעניין זה, וקבעה שאם לא ניתן לממן את פעולות הפיתוח על ידי העלאת תעריפי המים, יש לעשות זאת באמצעות תקציב המדינה.

כתוצאה ממחסור בכסף נאלצת מקורות להקפיא חלק מן התוכניות שקיוותה לקדם בזמן הקרוב. "אנחנו לא יכולים לקדם בינתיים הקמת שני מתקני התפלה למי תהום מליחים באזור הנגב ותוספת מים מליחים לחקלאות בערבה", אמר אתמול מוטי שרי, מנהל הפיתוח של החברה. "כמו כן, יש לנו קושי בהוספת קידוחי מים חדשים לגליל כדי לשפר שם את יכולת אספקת המים".

"הערכנו שבזמן הקרוב נוכל לקדם תוכניות רק בהיקף של 800 מיליון שקלים בשנה", ציין רוזוליו. "בינתיים, גם סכום זה לא עומד לרשותנו". לפי הערכת החברה, אם יימשך מצב הגירעון, לא ניתן יהיה לבצע גם תוכניות כמו הקמת קו מים חדש לירושלים, שיקום הירקון והרחבת רשת האספקה בפריפריה. אם בשנה הבאה לא ישתפר המאזן הכספי המיועד להשקעות, יהיה קושי אף בביצוע חיבור של מתקני התפלה והקמת רשת המובילים החדשה. "זה יהיה עצוב מאוד", אומר רוזוליו, "כי מתקני התפלה יוקמו בזמן, ואם לא יהיה לאן לספק את המים, הם יוזרמו לים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ