יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יזם פרטי השתלט לפני כמה ימים על עמק הצבאים בירושלים, נעל את השערים המובילים אליו, הכניס למקום טרקטור והחל להשטיח את הקרקע. בנוסף, הקבלן הציע הקרקעות למכירה בפרסומים בעיתונות המקומית. מינהל מקרקעי ישראל פרסם שלשום שלטי הבהרה באזור לפיהם "אין לאדם המפרסם מודעות אלה כל זכויות בקרקע והמינהל אף הגיש תביעת פינוי כנגד הטוענים לזכויות".

עמק הצבאים נחשב לאחד מאתרי הטבע העירוניים הגדולים בישראל. הוא ממוקם בין כביש בגין לכביש הרצוג בלב העיר. בעמק חיים בין 10 ל-15 צבאים. בשנים האחרונות עמד העמק במוקד מאבק בין ארגונים ותושבים המתגוררים באזור לקיבוצים מעלה החמישה וקריית ענבים, שביקשו להקים במקום בנייני משרדים ומסחר ובתי קפה. לפני כמה חודשים הצליחו התושבים, במהלך ראשון מסוגו בישראל, לתכנן פארק עירוני בעמק, לקבל את הסכמת העירייה ולהעביר את התכנית להפקדה בוועדות התכנון. שלשום, התראיין הקבלן שסגר את הכניסה לעמק, זכריה קהלני, בתכנית "שש עם עודד בן עמי" בערוץ 2. הוא טען כי מדובר בשטח שלו ושאין לאיש זכות להיכנס אליו. בתגובה לטענות מינהל מקרקעי ישראל נגדו אמר קהלני כי הוא מחזיק בייפוי כח מצד שני הקיבוצים לעבוד במתחם וכי טענות המינהל נוגדות הבנות עם בית המשפט המחוזי. אלא ששני הקיבוצים טענו בתגובה לטענות כי לא התירו לקהלני להתחיל לעבוד במתחם: "אפשרנו לזכריה קהלני להשיג את ההיתרים הנדרשים ולאחר מכן להפעיל פעילות חקלאית", נכתב בהודעה שפרסמו.

לדברי עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע, שהיה שותף לתכנון פארק הטבע העירוני בעמק, "מה שקורה עכשיו זה שבנאדם פרטי השתלט על עמק שלם בלב העיר, נעל אותו והתחיל לעבד אותו בניגוד לחוק ובניגוד לתכנית שאושרה להפקדה בוועדה המחוזית. זה קטסטרופה. הוא אפילו מגרש קבוצות של מטיילים שמגיעים לצפות בצבאים."

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ