שרידי מכשפה מלפני 12 אלף שנה התגלו בגליל

עפרי אילני
עפרי אילני
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עפרי אילני
עפרי אילני

המכשפה מהגליל היתה אשה נמוכה, שגובהה לא עלה על מטר וחצי. גופה היה מעוות, והיא סבלה מצליעה חמורה. אף על פי כן, היא נהנתה ממעמד מיוחס בקהילה שאליה השתייכה, שחיה לפני 12 אלף שנה בנחל חילזון בגליל, לא רחוק מכרמיאל.

שלד המכשפה, שהיה קבור על שפת מצוק באזור הנחל, התגלה בשבוע שעבר על ידי הד"ר ליאור גרוסמן, ארכיאולוגית מהאוניברסיטה העברית. זו הפעם הראשונה שמתגלה באזורנו קבר של שמאנית - מכשפה שבטית. התגלית יוצאת הדופן פורסמה בכתב העת המדעי PNAS.

כיצד יודעים שמדובר במכשפה? מספיק להתרשם מהפריטים שהונחו מסביב לגופה. היו שם 50 שריוני צב; עצם אגן של נמר; כף רגל של אדם וזנב של שור הבר. האשה, שמתה בסביבות גיל 45, נקברה בקבר מדופן בנוי מאבנים ובוץ. בדיקות שנערכו לעצמות החיות שנקברו סביבה מצביעות על האופן הטקסי שבו הן הונחו. הצבים פורקו תוך כדי הקבורה, ועצמות הגחון שלהם נזרקו לתוך הקבר. מתחת לזרועה של האשה הונחו עצמות חזיר שנוקו ממוח עצם. לבסוף, כוסתה המכשפה בכנף עיט בעל נוצות יפות במיוחד.

לדברי הד"ר גרוסמן, שעמדה בראש החפירה, הצורה הייחודית של הקבורה והמאמצים שהושקעו בעיצוב הקבר מעידים שמדובר בשמאנית בעלת מעמד מכובד במיוחד בקהילה. בחברות שבטיות רבות, תפקיד השמאן הוא לבצע פעולות מאגיות ולגשר בין בני הקהילה לבין רוחות. במקרים רבים נקברו השמאנים יחד עם פריטים אשר העידו על הכוחות הרוחניים שלהם, בעיקר על הקשר עם ישויות מעולם החי שמהם מבקשים השמאנים עזרה. גם הגוף המעוות של האשה תומך בהנחה שמדובר בשמאנית. בתרבויות רבות, מיוחסים כוחות מאגיים לאנשים בעלי פגמים.

מלבד המכשפה, נמצאו במערה עוד 27 שלדים, שכולם נקברו מאוחר יותר. הממצאים שייכים לתרבות הנטופית, תרבות קדומה שהתקיימה באזורנו כעשרת אלפים שנה לפני הספירה. אורח החיים של הנטופים מסמן את המעבר מחיי ציד ולקט נוודיים, שאיפיין את המין האנושי מאז הופיע באפריקה, לצורות ראשוניות של חקלאות ושל יישובי קבע. לדברי הד"ר גרוסמן, שפירסמה את המאמר יחד עם פרופ' אנה בלפר כהן מהאוניברסיטה העברית, השינוי באורח החיים גרר גם מהפכה תרבותית, שבאה לידי ביטוי בצורות קבורה מתוחכמות יותר, כמו זו של המכשפה מנחל חילזון.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ