סקר גנטי: חמישית מהספרדים והפורטוגלים הם צאצאים של יהודים שהמירו את דתם

עדויות חדשות להיקף התנצרות היהודים במאה ה-15

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עפרי אילני
עפרי אילני

ספרי ההיסטוריה מספרים שמאז סוף המאה ה-15, אין יהודים בספרד. כל יהודי הממלכה גורשו ב-1492. אלא שמחקרים גנטיים שפורסמו בסוף השבוע מוכיחים שחותמם של היהודים לא נמחה מחצי האי האיברי. סקר גנטי מגלה שאחד מכל חמישה גברים בספרד ובפורטוגל נושאים מטען גנטי המצביע על מקורות יהודיים.

לפי המחקר, גם המוסלמים ששלטו בחלקים נרחבים מספרד במשך מאות שנים הותירו חותם גנטי באוכלוסייה העכשווית: כעשירית מהגברים נושאים מטען גנטי המעיד על מוצא צפון-אפריקאי מוסלמי. לטענת החוקרים, מאוניברסיטת לסטר בבריטניה, ממצאים אלה מעידים על כך שרבים מהנוצרים בספרד הם צאצאים ליהודים ומוסלמים שהמירו את דתם - בכפייה או מרצון.

"רוב היהודים והמוסלמים גורשו, אך חלקם נאלצו להתנצר ונטמעו באוכלוסייה הכללית", הסביר הפרופ' מרק ג'ובלינג, ראש צוות המחקר. קיומם של יהודים ומוסלמים שהמירו את דתם לנצרות היה ידוע בספרד מאז ומתמיד, אך המחקר הגנטי איפשר לקבוע באופן מדויק יותר את מספרם.

יש לציין, שספרד היתה המדינה הראשונה באירופה שבה נחקקו חוקים של "טוהר הדם", שהפלו בין "נוצרים ישנים" לבין יהודים ומוסלמים שהמירו את דתם לנצרות. כדי למלא תפקידים מסוימים, נדרשו ספרדים נוצרים להוכיח שאבותיהם אינם מוסלמים או יהודים.

המחקר, שהתפרסם בכתב העת המדעי American Journal of Human Genetics, מתבסס על מיפוי שושלתי של כרומוזום Y (הכרומוזום הגברי) של הגברים הספרדים. בעוד מרבית הספרדים נושאים כרומוזומים דומים לאלה של אוכלוסיות אחרות באירופה, לחלקם יש כרומוזום הדומה לזה של יהודים בצפון אפריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ