השלדים האמיתיים של הולילנד נחשפים

החפירות בגבעה שבין חל רפאים לשכונת בית וגן שופכות אור על ירושלים בתקופת הברונזה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הגבעה שבין נחל רפאים לשכונת בית וגן בירושלים ידעה גלגולים רבים. הגלגול המוכר ביותר הוא זה הנוכחי - מתחם המגורים הולילנד שהוקם עליה והפך לסמל לאדריכלות גרועה ושחיתות שלטונית. בכתב העת "קדמוניות" התפרסם באחרונה מאמר הסוקר את הגלגול הקדום ביותר של הגבעה, שנחשף במסגרת העבודות להקמת הפרויקט השנוי במחלוקת. על הגבעה נחשף בית קברות בן 4,000 שנה, מערות מגורים קדומות עוד יותר ועשרות ממצאים המלמדים על אחת מהתיישבויות הקבע הקדומות ביותר באזור הזה של העיר.

החפירות בגבעת הולילנד החלו ב-1995, כאשר ראשוני הבולדוזרים החלו לעלות עליה לקראת הקמת פרוייקט המגורים, אבל הגילויים המרתקים ביותר נמצאו אחרי 2005, אז פונה מהגבעה מלון "ארץ הצבי" ואתו הדגם המפורסם של ירושלים מימי בית שני. מתחת למקום בו שכן הדגם התגלה בית קברות עשיר וצפוף מתקופת הברונזה. חוקרי רשות העתיקות שביצעו את החפירה, צביקה גרינהוט, יניר מילבסקי, נוהא אגא ועוזי עד, מייחסים את בית הקברות בעיקר לתקופה שבין 2200 ל-2000 לפני הספירה - אלף שנה לפני דוד ושלמה ו-4,000 שנה לפני אולמרט ולופוליאנסקי.

לא פחות מ-80 קברים נמצאו במתחם, בהם נקברו על פי הערכת החוקרים כ-210 גופות. למרבה המזל, בניגוד לרוב מערות הקבורה בארץ, המערות בהולילנד לא נפרצו ולא נשדדו עד להגעת החופרים, שמצאו בזכות זה ממצאים רבים ושלמים, ששפכו אור על החיים ועל המוות בירושלים בתקופת הברונזה.

כך למשל, נמצא באחת המערות קברו של לוחם מאותה התקופה, השלד היה מונח בתנוחת פרקדן ובסמוך לראשו הונחו חפציו האישיים ומנחות לעולם הבא. בין היתר נמצאה "ערכת הקרב" שלו, כדברי כותבי המאמר, שכללה גרזן, חגורת נחושת רחבה ולהב פגיון. כן נמצאו לידו מספר כלי חרס עדינים אך שלמים. מבחינת גרינהוט היה הגרזן ממצא מרגש במיוחד. 19 שנה קודם לכן, ב-1987, הוא חפר באתר לא הרחק משם, היכן ששוכן היום קניון מלחה הפופולרי, ושם הוא מצא את אותו הגרזן בדיוק. "כנראה שנוצר באותו בית מלאכה, על ידי אותו נפח, זה הגרזן התאום שלו", אומר גרינהוט.

מעבר לצירוף המקרים, יש בדמיון הזה כדי ללמד שגבעת הולילנד הייתה שטח הקבורה בעבור הכפרים ששכנו בעמק, ככל הנראה של בני המעמדות הגבוהים של אותם כפרים. לדברי גרינהוט, הכפרים שנעלמו מתחת לקניון הם חלק מיישובי הקבע הקדומים ביותר באזור ירושלים. עד לחפירות באזור בשנות ה-80 לא היו מוכרים יישובי קבע באזור בתקופת הברונזה.

השאלה שנותרה פתוחה היא מה היתה עיר המחוז של אותם כפרים - האם גרסה קדומה של ירושלים המקראית, באזור עיר דוד של ימינו או אולי עיר דרומית יותר באזור הכפר הפלסטיני בתיר של ימינו. בין הפריטים הנוספים שנמצאו בחפירה ונחשפו עתה במאמר היו גם מספר "חרפושיות", מעין קמעות בצורת חיפושית זבל שמעידים על קשר תרבותי חזק למצרים. עצמים אחרים היו חרוזים, נרות וכלי חרס. חפירה שנערכה באתר באחרונה, לקראת המשך בניית הפרויקט, חשפה גם ממצאים מתקופה קדומה הרבה יותר - התקופה הכלקוליתית, מלפני כ-6,500 שנה. זו הפעם הראשונה שנמצאו מערות מגורים מהתקופה הזו, על סף הפרה-היסטוריה באזור ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ